Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 16.01.2014

Urzędnik państwowy a światopogląd - co wolno i wypada?

Aleksander Smolar, Jerzy Stępień i prof. Piotr Gliński w debacie Jedynki dyskutowali o pozapolitycznej działalności Michała Królikowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Michał KrólikowskiMichał KrólikowskiPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Prof. Piotr Gliński, Aleksander Smolar i Jerzy Stępień o wyrażaniu własnego światopoglądu przez urzędników państwowych i polityków (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Michał Królikowski nie kryje się ze swoją religijnością, a już pracując w ministerstwie przygotował wywiad-rzekę z arcybiskupem Henrykiem Hoserem, który ukazał się pod tytułem "Bóg jest większy". Królikowski jest także członkiem zespołu ekspertów ds. bioetyki działającego przy Konferencji Episkopatu Polski. Jego pozaministerialne zaangażowanie skrytykował szef mazowieckiej Platformy Andrzej Halicki.

Jerzy Stępień uważa, że do ministra Królikowskiego można by mieć pretensje, gdyby był "zatrudnionym w oparciu o ustawę o pracownikach urzędów państwowych lub urzędnikiem służby cywilnej". - Ale Królikowski jest podsekretarzem stanu, czyli człowiekiem z establishmentu politycznego. Do dziś do nas jeszcze nie dotarło, że jest pewna granica pomiędzy stanowiskami politycznymi a urzędniczymi - powiedział w "Popołudniu z Jedynką".

Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i wykładowcy Uczelni Łazarskiego jedyne ryzyko i odpowiedzialność ponoszą w takiej sytuacji premier lub minister powołujący daną osobę w skład ekipy rządowej.

Socjolog prof. Piotr Gliński (PAN, Uniwersytet w Białymstoku) przypomniał, że podobna dyskusja nie miała miejsca, gdy urząd Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn pełniła osoba również znana z wyrazistych poglądów - Magdalena Środa. - Jest też bardzo wiele osób, które są ministrami, a zajmują się innymi sprawami w czasie pełnienia obowiązków - powiedział.

Zdaniem Aleksandra Smolara w sprawie Królikowskiego znaczenie ma polityczny konflikt między Andrzejem Halickim a ministrem sprawiedliwości Markiem Biernackim. - Ich zderzenie dotyczy w istocie tożsamości Platformy, a to jest problem przewodniczącego partii i premiera. Zarzuty wobec Królikowskiego mają złego adresata - powiedział prezes Fundacji im. Stefana Batorego. W radiowej Jedynce dodał, że każdy ma prawo do światopoglądu, ale urzędnicy i politycy powinni się liczyć z ograniczeniami w jego wyrażaniu.

 

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz/mm)