Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 22.07.2014

Pałacyk Michlera - miejsce heroicznego oporu powstańców

Posiadłość, należąca do znanego rodu warszawskich przemysłowców, położona była na Woli. W czasie Powstania Warszawskiego służyła za przyczółek dla oddziałów AK. 5 sierpnia 1944 roku Niemcy od rana zaciekle atakowali Pałacyk Michlera, ale polska załoga dzielnie się broniła.
Budynek Pałacyku Michlera widziany od nieparzystej strony ul. Wolskiej. Po prawej widoczna brama wiodąca na teren Młynów MichleraBudynek Pałacyku Michlera widziany od nieparzystej strony ul. Wolskiej. Po prawej widoczna brama wiodąca na teren Młynów Michlera ze zbiorów Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy

Żołnierzami batalionu "Parasol" dowodził Janusz Brochwicz–Lewiński ps. "Gryf". - Pierwsze uderzenie było dla Niemców fatalne. Nie wiedzieli, że jesteśmy w środku i stanęli przed oknami pałacyku. Otworzyliśmy ogień i wokół bardzo szybko zaroiło się od trupów i ciężko rannych. Ta walka dała nam kolosalny triumf nad nieprzyjacielem. Niemcy się wycofali. Po naszej stronie straty były minimalne, 3-4 ludzi, u Niemców około 50 - wspomina powstaniec.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Dopiero piąty atak wroga na Pałacyk Michlera spowodował wycofanie się żołnierzy batalionu "Parasol". Tamten epizod Powstania Warszawskiego upamiętnia piosenka "Pałac Michta" skomponowana przez jednego z podwładnych "Gryfa" - Józefa Szczepańskiego ps. "Ziutek".

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentować będziemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

pg/kd