Logo Polskiego Radia
Jedynka
Bartosz Bajerski 10.08.2012

Czekając na deregulacje zawodów

W marcu tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało ustawę mającą na celu uwolnienie zawodów i tym samym ułatwienie dostępu do niektórych profesji. Jedną z nich jest zawód notariusza.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Otwarcie zawodu notariusza wiąże się z lawinowym wzrostem liczby pracowników notarialnych. Jednak czy tego typu działanie spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na takie usługi? Co roku wyższe uczelnie opuszcza około 10 tysięcy studentów kierunków prawniczych, chcących znaleźć pracę na rynku. Niestety nie wszystkim się to uda.

Według rządu otwarcie zawodów nie obniży poziomu usług, a tylko zwiększy konkurencję co spowoduje obniżenie cen.
- Ceny usług tzw. taksę notarialną określa Minister Sprawiedliwości, zresztą ta taksa jest cały czas obniżana. Nie zależnie od tego czy notariuszy jest dwa tysiące czy siedem to minister może określić ją według swojego uznania – powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Krajowa Rada Notarialna nie zgadza się na deregulację zawodu na warunkach określonych przez resort sprawiedliwości, dlatego też postanowili znowelizować ustawę o notariacie. Jednak, czy taka forma działania nie ograniczy dostępu do zawodu? KRN zapewnia, że nowelizacja ustawy ma jedynie doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa klientów kancelarii notarialnych.

Rozmawiała Karolina Terpiał-Szubertowicz

Po więcej szczegółów zapraszamy do materiału dźwiękowego.