Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 17.04.2013

Obrona przeciwrakietowa. "Możemy być liderem w Europie"

- Jesteśmy jedyną armią na świecie, która doskonale modernizowała systemy obrony przeciwrakietowej pamiętające czasy Związku Radzieckiego - powiedział w radiowej Jedynce gen. prof. Bogusław Smólski.
Obrona przeciwrakietowa. Możemy być liderem w EuropieU.S. Navy/Mark Alvarez/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Polska obrona antyrakietowa: prof. Bogusław Smólski, Krzysztof Wilewski, dr Łukasz Kister, (Debata dnia/Jedynka)
Czytaj także

W zeszłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych. Gwarantuje ona finansowanie obrony przeciwrakietowej. Program ma trwać 10 lat. Przewidziano na niego ok. 12 mld złotych.

Bogusław Smólski nie ma wątpliwości, że polską obronę przeciwrakietową trzeba już wymienić. - Nie stać nas żeby kupować rzeczy i modernizować. Świat poszedł daleko do przodu - powiedział. Jego zdaniem najważniejszy w całym programie jest sposób jego realizacji. - Wybór dostawcy rakiety i jego zdolność kooperowania z naszym przemysłem będzie kluczowy - podkreślił. Jego zdaniem rakiety będą pochodziły z kraju, który zaproponuje nam najlepsze warunki, a politycy je zaakceptują. - Są to niestety polityczno-gospodarcze wybory. Dobrze by było, żeby nasz przemysł był partnerem w tych rozmowach - powiedział Smólski. Wykluczył przy tym amerykańskie rakiety na których produkcję w Polsce nie ma szans.

Zgodził się z nim Krzysztof Wilewski z portalu "Polska Zbrojna". - Powinniśmy starać się jak najwięcej wycisnąć przy okazji tego programu - powiedział. Wytłumaczył, że chodzi o to, by dostać technologię i jednocześnie przypatrzyć się jak realizowano podobne programy na świecie. - Powinniśmy bardzo uważnie przypatrzyć się w jaki sposób Izrael pozyskiwał technologie - powiedział. Jego zdaniem będzie to dźwignią. - To co będziemy wytwarzać dzięki tej technologii pozostanie w służbie przez najbliższe 30-40 lat i będzie można sprzedawać - dodał Wilewski.

Natomiast dr Łukasz Kister z Collegium Civitas podkreślił, że żaden z dotychczasowych kontraktów dla armii, w którym mieliśmy pozyskać technologie, się nie udał. Przypomniał sprawę samolotów F-16 i częściowo wozów opancerzonych Rosomak. - Musimy zdobyć technologię. Zamawiający musi zrobić wszystko żeby kupić nie najtańszy sprzęt. Nie dać się populizmowi przetargowemu - powiedział. Jego zdaniem trzeba przygotować takie zakupy żeby razem ze sprzętem, który jest nam szybko potrzebny, dostać technologię dla przemysłu zbrojeniowego. - Żeby powrócił do konkurencji i był liderem przynajmniej w naszej części Europy. Zdolności i możliwości na to posiadamy - powiedział Kister.

Posłuchaj debaty o polskiej obronie antyrakietowej. Z gen. prof. Bogusławem Smólskim, Krzysztofem Wilewskim i Łukaszem Kisterem rozmawiał Paweł Wojewódka.

tj