Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 02.05.2013

"Więź między Senatem a Polonią wciąż istnieje"

- Mimo iż w 2012 roku MSZ przejęło budżet na wspieranie Polonii, którym dotychczas dysponował Senat, wyższa izba parlamentu kontynuuje swoje działania na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju - przekonuje senator Barbara Borys-Damięcka z PO.
Barbara Borys-DamięckaBarbara Borys-Damięckabarbaraborysdamiecka.pl
Posłuchaj
  • Barbara Borys-Damięcka o relacji Senat - Polonia (Popołudnie z Jedynką)
  • - 10 milionów Amerykanów przyznaje się do polskich korzeni, ok. 600 tysięcy z nich mówi w domu po polsku - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (Popołudnie z Jedynką)
  • Polacy w Wielkiej Brytanii: narzekają, ale do Polski nie wrócą - relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Jak mówi w audycji "Popołudnie z Jedynką" senator Barbara Borys-Damięcka z PO, zastępczyni przewodniczącego senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, więź między Senatem a Polonią nie polegała tylko na tym, że izba dysponowała środkami finansowymi na wspieranie Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju.
- Środki przeszły do MSZ, ale my kontynuujemy swoją działalność (...) Nasza więź z Polonią opiera się na czymś dużo mocniejszym niż pieniądz. Pieniądze to tylko jedno z narzędzi, którymi mogliśmy się posługiwać we wzajemnych relacjach - podkreśla i dodaje, że głównym zadaniem Senatu jest umożliwianie organizacjom polonijnym wszelkiego rodzaju kontaktów z instytucjami w Polsce.
- To jest dużo ważniejsze, bo buduje więź - twierdzi gość Jedynki.

Borys-Damięcka decyzji o powierzeniu budżetu na wspieranie Polonii MSZ nie odbiera jako porażkę Senatu. Podkreśla, że decyzja została podjęta zgodnie z prawem, a w demokratycznym państwie z takim obrotem spraw trzeba się liczyć. Gość Jedynki nie ukrywa jednak, że działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych w stosunku do Polonii ją rozczarowują.
Według senator MSZ za bardzo skupiło się na "wielkiej polityce", na rozdziale pieniędzy i organizowaniu konkursów. Ministerstwo zastosowało też inną politykę wydatków, przez co niektóre działania - ważne z punktu widzenia Senatu - nie są kontynuowane. W mediach pojawiły się też doniesienia o nieprawidłowościach przy dzieleniu środków.

2 maja po raz 12. obchodzony jest Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.