Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 12.06.2013

Opalanie w solarium: czytaj ostrzeżenia

- Bezpieczeństwo osób, które opalają się w solarium poprawia się, natomiast nadal mamy wiele zastrzeżeń. Co trzecie sprawdzone przez inspektorów solarium emitowało zbyt duży poziom promieniowania ultrafioletowego - ostrzega Agnieszka Majchrzak z UOKiK.
SolariumSolarium© www.mysona.dk/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0
Posłuchaj
  • - Żadne prawo nie uchroni konsumenta przed skutkami jego decyzji - o korzystaniu z solarium mówi Agnieszka Majchrzak z UOKiK (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

- W I kwartale 2013 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła 103 urządzenia opalające, czyli solaria, w 60 różnych punktach: gabinetach kosmetycznych, masażu, w salonach opalania, ale też fryzjerskich - mówi Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Najczęstsze zastrzeżenia IH dotyczą braku obowiązkowych ostrzeżeń informujących o negatywnych skutkach opalania w solarium, czego wymaga Unia Europejska. Majchrzak dodaje jednak, że żadne prawo nie uchroni konsumenta przed skutkami jego własnych decyzji. - Nie jest prawdą, że solaria są bezpieczne, a opalanie na słońcu niebezpieczne. Obie formy opalania są szkodliwe dla skóry, a zdecydowanie większość osób nadużywa korzystania z solarium - uważa lekarz dermatolog Kamila Padlewska.

Czy opalanie w solarium pozwala uniknąć negatywnej reakcji skóry na promienie słoneczne? Czy regularne serwisowanie urządzeń wystarczy, by opalanie w solarium było bezpieczne? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Elżbiety Mamos.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!