Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Chodurski 05.07.2013

Jan Dworak: TV Trwam tym razem spełniła wymogi formalne

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis, nadawcy TV Trwam, koncesję na nadawanie na pierwszym multipleksie.
Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.  w studiu JedynkiJan Dworak, przewodniczący KRRiT. w studiu JedynkiWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Przewodniczący KRRiT Jan Dworak o koncesji dla TV Trwam. (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Telewizja o. Rydzyka startowała w konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie po raz drugi. Tym razem o koncesję na nadawanie kanału społeczno-religijnego ubiegały się dwa podmioty: fundacja Lux Veritatis i spółka Wieczorna.pl.

Dlaczego TV Trwam, miała problemy z otrzymaniem tej koncesji wcześniej i czy protesty zwolenników telewizji Tadeusza Rydzyka wpłynęły na ostateczną decyzję KRRiT? Na pytania Zuzanny Dąbrowskiej, w audycji "Popołudnie z Jedynką", odpowiada przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.

- Liczne manifestacje, listy od biskupów, stanowisko Episkopatu Polski, wszystko to stanowiło społeczną otoczkę tego procesu (...) ale to nie mogło wpłynąć na proces przyznawania koncesji, (...) funkcjonujemy w porządku prawa administracyjnego i w takim porządku koncesje przyznaliśmy" - podkreśla Jan Dworak. Dodaje, że wymogi formalne są związane z warunkami merytorycznymi i materialnymi, "w tym wypadku chodziło o to, czy nadawca jest w stanie udźwignąć ciężar inwestycji.(...) Lux Veritatis w pierwszym konkursie nie wykazała, przy pomocy dokumentów, że taką inwestycję jest w stanie ponieść."

Przewodniczący KRRiT przytoczył wskaźniki dotyczące m.innymi zadłużenia fundacji o. Rydzyka, które jego zdaniem, uniemożliwiało przyznanie za pierwszym razem koncesji. - Natomiast w tym nowym procesie koncesyjnym, który został właśnie zakończony, ten dług nagle zniknął. (...) Został zamieniony na zobowiązanie wobec zakonu Redemptorystów nadawania programu dla Polonii amerykańskiej. (...) Takie zobowiązanie nie rzutuje więc na możliwości finansowe fundacji - wyjaśnia Dworak i dodaje, że "w pierwszym procesie koncesyjnym zadłużenie Lux Veritatis było na poziomie 80 procent majątku fundacji, a obecnie nie przekracza 30 procent jest więc dopuszczalne".

Jan Dworak skomentował też, propozycję ministra kultury do nowej ustawy medialnej, aby to KRRiT decydowała o sposobie ściągania tzw. opłaty audiowizualnej. Zapewnił, że ta nowa opłata, jeśli będzie powszechnie ściągana, będzie jeszcze niższa niż dotychczasowa opłata abonamentowa i wynosić będzie prawdopodobnie około 10 złotych miesięcznie.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

>>>Zapis całej rozmowy