Logo Polskiego Radia
Jedynka
Artur Jaryczewski 01.10.2013

Rusza cyfryzacja radia. Polskie Radio w nowej erze

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w systemie cyfrowym. Iwona Śledzińska-Katarasińska, szefowa Komisji Kultury i Środków Przekazu mówiła w Jedynce, że to ważny krok w historii radia.
Iwona Śledzińska-KatarasińskaIwona Śledzińska-Katarasińskasledzinska-katarasinska.platforma.org
Galeria Posłuchaj
  • Iwona Śledzińska-Katarasińska o cyfryzacji Polskiego Radia (Popołudnie z Jedynką)
  • Relacja w rozpoczęcia nadawania cyfrowego programów Polskiego Radia (Popołudnie z radiową Jedynką)
Czytaj także

We wtorek uruchomiony został pierwszy multipleks, na którym znajdują się ogólnopolskie rozgłośnie publicznego nadawcy, ale również nowe projekty Polskie Radio 24 oraz Radio Rytm. Docelowo na pierwszym multipleksie znajdzie się 12 kanałów: 10 ogólnopolskich oraz lokalne RDC i Polskie Radio Katowice. Iwona Śledzińska-Katarasińska mówiła w "Popołudniu w Jedynce", że z cyfryzacja daje dużo możliwości. - Można znacznie rozszerzyć wachlarz wszelkiego rodzaju usług, nie tylko programów, ale i usług. Nadawanie cyfrowe daje możliwości bardziej praktycznego i interaktywnego kontaktu z słuchaczem - podkreśliła szefowa Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posłanka Platformy Obywatelskiej nie ukrywa, że z cyfryzacją wiążą się także pewne znaki zapytania. - Trzeba z lotu ptaka patrzeć na efekty, jak to wpłynie na rynek. Myślę, że kolejni nadawcy pójdą w ślady radia publicznego. Momentami mam jednak wątpliwości i boję się o małych nadawców, ale może znajdą swoje miejsce w jakieś niszy - zaznaczyła Śledzińska-Katarasińska.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Do odbioru sygnału cyfrowego potrzebny jest odbiornik, wyposażony w technologię DAB. Umożliwia ona nie tylko utworzenie miejsca dla nowych rozgłośni w eterze. Dzięki temu systemowi możliwe jest też przesyłanie do radioodbiorników obrazów, pokazów slajdów czy informacji drogowych. Nie trzeba będzie też pamiętać częstotliwości swoich ulubionych rozgłośni. Ich odszukanie będzie możliwe po wpisaniu ich nazwy. DAB+ to także wyższa jakość dźwięku, co ma szczególne znaczenie w kontekście transmisji koncertów. Na razie nadajniki cyfrowego sygnału pokrywają obszar Warszawy oraz aglomeracji śląskiej. Docelowo sygnał ma objąć ponad 94 procent obszaru całego kraju.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

aj

>>>Zapis całej rozmowy