Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 15.11.2013

Wyroki za handel ludźmi zapadają rzadko

Dwa dni temu sąd w Krakowie skazał na 8 lat pozbawienia wolności i 15 tysięcy złotych grzywny głównego oskarżonego w sprawie tak zwanych obozów pracy we Włoszech. - Zjawisko handlu ludźmi jest trudne do wykrycia – mówiła w Jedynce Bogumiła Jabłecka.
Wyroki za handel ludźmi zapadają rzadkoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Bogumiła Jabłecka (Instytut Spraw Publicznych) o handlu ludźmi (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Polacy ofiarami handlu ludźmi. Sprawy toczą się także zagranicą (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

W 2006 roku Polacy byli wysyłani do Włoch, zabierano im paszporty byli zmuszani do pracy. Również we Włoszech zapadły wyroki skazujące: dwie osoby otrzymały ponad 10 lat więzienia, sędzia skomentował, że Polacy byli traktowani jak niewolnicy w starożytnym Rzymie.

Bogumiła Jabłecka (Instytut Spraw Publicznych) powiedziała w Popołudniu z Jedynką, że zjawisko handlu ludźmi jest trudne do wykrycia. Podkreśliła, że w tej sprawie czynnie działają organizacje pozarządowe, ale wyroki sądowe zapadają rzadko. – Mamy jednak świetne instrumenty – np. zmiana w kodeksie karnym. W prokuraturze i w straży granicznej powstają wyspecjalizowane komórki – powiedziała Bogumiła Jabłecka. Powołując się na raport Rady Europy, powiedziała, że powinno być więcej szkoleń w tej sprawie.

Podkreśliła, że człowiek nie jest towarem i zaapelowała, żeby nie używać określenia "handel żywym towarem". Polacy wybierający się do pracy zagranicą powinni pamiętać, by dokładnie sprawdzić tę firmę.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

agkm