Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 03.12.2013

Problem eksmisji. Złe prawo i praktyka wykonywania wyroków?

Zdaniem Agaty Nosal-Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej w Polsce wykonuje się bardzo dużo eksmisji na bruk wobec osób, które miały być przepisami chronione np. niepełnosprawnych i kobiet z dziećmi.
Posłuchaj
  • Problem eksmisji. Prawo i praktyka wykonywania wyroków (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

- Zdarzają się komornicy, którzy zupełnie nie widzą potrzeby stosowania przepisów prawa. Pozostają bezkarni, a ludzie nie są w stanie dochodzić swoich praw w sądzie - powiedziała Nosal-Ikonowicz w "Debacie dnia" Jedynki.

Zgodnie z prawem od 2005 roku w Polsce nie ma zasady tzw. eksmisji na bruk, która była stosowana masowo w latach 90. Obecnie eksmisję może przeprowadzić wyłącznie komornik, po uprawomocnieniu się sądowego wyroku. Osoba eksmitowana jest do lokalu socjalnego albo pomieszczenia tymczasowego. Natomiast w okresie od 1 listopada do 31 marca zakazane jest wykonywanie wyroków eksmisyjnych (z wyłączeniem przypadków, gdy eksmisja odbywa się do noclegowni lub schroniska).

Poseł Andrzej Adamczyk z PiS, wiceszef sejmowej komisji infrastruktury nazwał eksmisje barbarzyństwem. - W XXI wieku ludzie pozbawieni uczuć prześladują tych, którzy nie powinni być prześladowani - powiedział w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską. Jego zdaniem jest to impulsem, by o sprawach mieszkalnictwa stale rozmawiać i prowadzić debatę w Sejmie. Przypomniał też, że eksmitowanych często "wrzuca" się do mieszkań urągającym jakimkolwiek normom. - Często zwierzęta, którymi na co dzień się opiekujemy mają lepsze warunki - podkreślił Adamczyk.

Natomiast Kamila Dołowska, dyrektor zespołu prawa cywilnego Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła uwagę, że problem z eksmisjami jest bardziej złożony. Wiąże się np. z brakiem ustawy reprywatyzacyjnej. - Właściciele odzyskują w naturze kamienice, które zostały im zabrane. Mają swoje słuszne oczekiwania i zagwarantowane konstytucją prawo własności - powiedziała. Jej zdaniem ustawa reprywatyzacyjna powinna regulować kwestie zwrotu kamienic i sytuacji prawnej ich lokatorów.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.