Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 07.07.2014

OECD: małe i średnie firmy dalej mają problemy z kredytowaniem

Mały i średni biznes, będący fundamentem rozwiniętych gospodarek, dalej ma problemy z finansowaniem i to mimo ożywienia światowej ekonomii - podkreslono w poniedziałkowym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
OECD: małe i średnie firmy dalej mają problemy z kredytowaniemGlow Images/East News

- Start-upy i małe przedsiębiorstwa nadal napotykają poważne przeszkody w wykorzystywaniu swojego potencjału do tworzenia innowacji, kreowania wzrostu i miejsc pracy - czytamy w opracowaniu raportu organizacji skupiającej najbardziej rozwinięte państwa świata. Powodem - jak wskazano - są trudności w uzyskaniu dostępu do finansowania.

Jakimi klientami banków są mali i średni przedsiębiorcy? >>>
Analitycy tłumaczą to tym, że sektor finansowy dalej ponosi konsekwencje procesu delewarowania, czyli spłacania długów i podnoszenia kapitału własnego, w związku z czym jest mniej chętny do udzielania kredytów. Dodatkowo niewielkie zyski małych i średnich firm podczas kryzysowych lat wpłynęły na ich  nie najlepszą sytuację kredytową obecnie. W krajach dotkniętych kryzysem zadłużenia dostępność środków finansowych była mniejsza dla całej gospodarki, ale szczególnie sytuacja ta uderzyła w mniejsze przedsiębiorstwa, bo są one bardziej zależne od finansowania bankowego.
Kryzys wpłynął na pogorszenie dostępu do kredytów
Organizacja OECD oceniła, że w niektórych przypadkach można mówić nawet o pogorszeniu się dostępu do kredytów dla MŚP w porównaniu z latami 2011-2012. W około 1/3 krajów objętych badaniem poziom pożyczek dla sektora się zmniejszył w 2012 r., szczególnie mocno to dotyczyło państw przeżywających trudności gospodarcze, takie jak: Grecja, Irlandia i Portugalia. Podobna tendencja występowała też we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, choć - jak wskazuje raport OECD - tempo zmniejszania się liczby pożyczek wyhamowało pod koniec 2012 r.

PAP, awi