Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 29.10.2014

Branża metalowa apeluje o zmiany w podatku VAT

Co najmniej 200 milionów złotych może zaoszczędzić budżet państwa na uproszczeniu rozliczenia podatku VAT dla eksporterów. To szacunki branży metali nieżelaznych. Dzięki dalszemu uszczelnieniu systemu zmniejszy się skala wyłudzeń podatku przez nieuczciwe przedsiębiorstwa.
Branża metalowa apeluje o zmiany w podatku VATSXC
Posłuchaj
  • Przedstawiciel Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych, Grzegorz Stulgis (IAR): nieuczciwi przedsiębiorcy zakładali firmy na kilka miesięcy i skupowali półprodukty przeznaczone na eksport, nieobjęte VAT-em
  • Przedstawiciel Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych, Grzegorz Stulgis (IAR): wystarczy, że podatek będzie odprowadzany na końcu łańcucha pośredników

Przedstawiciel Izby Gospodarcza Metali Nieżelaznych, Grzegorz Stulgis tłumaczy, że nieuczciwi przedsiębiorcy zakładali firmy na kilka miesięcy i skupowali półprodukty przeznaczone na eksport, nieobjęte VAT-em. Firma sprzedawała towar po niższej cenie, a następnie znikała z rynku nie odprowadzając podatku. Zanim wprowadzono pierwsze zmiany straty budżetu z tego tytułu szacowano na około 0,5 miliarda złotych rocznie.

Rozwiązaniem jest odwrócona płatność

Ściąganie podatku VAT można poprawić poprzez odwrócenie płatności, tłumaczy Przemysław Pacześ z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych. Wystarczy, że podatek będzie odprowadzany na końcu łańcucha pośredników. Tam zwykle znajdują się największe i najbardziej wiarygodne podmioty, takie jak producenci aut oraz części samochodowych czy huty.
Pierwsze zmiany w płatnościach VAT pojawiły się w kwietniu 2011 roku. Tak zwany odwrócony system płatności zaczął obowiązywać wówczas w obrocie złomem. W ubiegłym roku objęto nim miedź. Branża chce, żeby do katalogu produktów objętych tym sposobem rozliczania dołączyły metale nieżelazne, takie jak cynk, ołów czy aluminium.
Z danych komisji europejskiej wynika, że w 2012 roku luka podatkowa czyli różnica między zakładanymi a rzeczywistymi wpływami z podatku VAT wyniosła około 9 miliardów 300 milionów euro.
IAR, abo