Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 02.12.2014

Karuzela podatkowa: skarbówka zamiast ścigać oszustów niszczy uczciwe firmy

Wyłudzanie VAT przez oszustów przynosi Skarbowi Państwa olbrzymie straty. Ofiarą karuzeli podatkowych, stają się też uczciwi przedsiębiorcy, którzy zostali zamieszani w przestępczy proceder, przez nieuczciwych pracowników.
Przybywa prób wyłudzeń w PolscePrzybywa prób wyłudzeń w PolsceGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Niektóre skarbówki tolerują karuzele VAT i niszczą tych, którzy je ujawniają mówi Cezary Kaźmierczak, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki, (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, państwo ciągle nie potrafi znaleźć sposobu na rozwiązanie tego problemu.

Czym jest karuzela podatkowa?

Coraz więcej mówi się o karuzeli podatkowej, z którą państwo polskie sobie nie radzi. Chodzi o tzw. oszustwa karuzelowe, które są najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w skali całej Unii Europejskiej. Podmioty działające w ramach karuzeli podatkowej nie płacą VAT należnego lub wyłudzają zwrot VAT naliczonego. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych są często tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji są likwidowane.

Urzędy niszczą uczciwych

Państwo Polskie sobie z tym nie radzi. - Koszt działania jednej spółki słupa to jest 1 200 tys. zł miesięcznie. One działają na ogół przez parę miesięcy i znikają. I państwo się generalnie nimi nie zajmuje. Natomiast zajmuje się bardzo często spółkami, które faktyczne istnieją, uczciwymi przedsiębiorcami, którzy są wmieszani w to bez swojej wiedzy. To samo spotkało właściciela firmy Nexa, który ujawnił proceder i zawiadomił odpowiednie organy i został przez nie zniszczony. Przestępcy zaś jeszcze przez kilkanaście miesięcy mogli kontynuować swoją działalność zakładając coraz to nowe spółki słupy – mówi  rozmówca.

Problem to złe prawo

Cezary Kaźmierczak uważa, że możliwości dokonywania przestępstw stwarzają złe rozwiązania,  dotyczące stawki VAT w obrocie międzynarodowym.  - Głównym powodem jest fakt, że na obrocie międzynarodowym występuje zerowa stawka VAT-u – uważa gość.

Trzeba wprowadzić zmiany, ale…

Związek  Przedsiębiorców i Pracodawców ma sposób na rozwiązanie problemu. - Potrzebna jest zmiana zarówno europejskiego systemu, ale także uproszczenie naszego krajowego systemy podatkowego i likwidacja zerowej stawki VAT. To dużo by zmieniło – zaleca specjalista.  - Natomiast ostatnio usłyszałem z ust minister odpowiedzialnej za tę kwestię, że uproszczenie podatku VAT zwiększyłoby jeszcze wyłudzenia, co jest nieprawdą. My się opowiadamy za uproszczeniem stawek VAT, co by ukróciło ten proceder. – dodaje.

Niewinna ofiara

Stanisław  Kujawa właściciel firmy Nexa z Zamościa padł ofiara oszustwa swojego  dyrektora handlowego. Z własnej inicjatywy złożył on korektę deklaracji VAT, i poinformował o sprawie organy ścigania.

Było to dwa lata temu. Fala kontroli skarbowych, zajmowania kont i majątku,  doprowadziła do upadku spółki. Oszust pozostał bezkarny.

TVN24/x-news

Karolina Mózgowiec, abo