Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 02.12.2014

Duże ułatwienia dla przedsiębiorców przy zakładaniu nowej firmy

Rząd ułatwia życie przedsiębiorcom. Tylko kilka dni, a nie jak do tej pory miesiąc będą potrzebować do rozpoczęcia działalności gospodarczej nowo powstałe firmy.
Duże ułatwienia dla przedsiębiorców przy zakładaniu nowej firmyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Tylko kilka dni, a nie jak do tej pory miesiąc, będzie potrzebował przedsiębiorca na rozpoczęcie działalności gospodarczej. O zmianach w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Umożliwi to nowelizacja o Krajowych Rejestrze Sądowniczym (KRS), która w poniedziałek weszła w życie.

Znacznie mniej biurokracji

To dobra informacja, bo do tej pory proces zakładania własnej firmy trwał dość długo mówi Łukasz Czucharski Pracodawców RP. - Oprócz złożenia wniosku trzeba było składać wiele dodatkowych dokumentów i formularzy, które sąd przesyłam do Głównego Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Teraz formularz ma być jeden i wszystkie dane dla odpowiednich urzędów będą dostępne od razu w systemie teleinformatycznym. I to na ich podstawie automatycznie będzie nadawany REGON oraz NIP, informacja o nich będzie z powrotem przekazywana do KRS-u po czym automatycznie zostanie zamieszczona we wpisie – wyjaśnia gość.

Firma w parę dni

Wszystko będzie się dziać błyskawicznie dodaje Aneta Komenda z Ministerstwa Sprawiedliwości. - Ta cała operacja powinna w zasadzie nastąpić w ciągu jednego dnia, więc w dniu dokonania wpisu przez sąd regestrowy przedsiębiorca będzie mógł właściwie rozpocząć działalność – mówi.

Skorzysta także Polska

Jak podkreśla Łukasz Czucharski, zmiana jest ważna nie tylko z punku widzenia przedsiębiorców, ale również postrzegania naszego kraju przez innych co może skutkować nowymi inwestycjami. - Czas od momentu złożenia wniosku, do rozpoczęcia działalności gospodarczej jest elementem wszelkich rankingów dotyczących łatwości prowadzenia działalności. Polska nie wypada w nich najgorzej, ale mogłaby być lepiej – zauważa ekspert.

Znikną martwe firmy

To nie koniec zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Na podpis prezydenta czeka kolejna nowelizacja. - W tym krótki projekcie porządkujemy kwestię podmiotów nieprzerejestrowanych do KRS od 2001 roku i kwestie martwych podmiotów. Zastrzegamy, że sąd może rozwiązać taki podmiot, który nie wywiązuje się z obowiązków rejestrowych, nie prowadzi działalności, nie posiada majątku i bez pełnego procesu likwidacyjnego wykreśli go z KRS-u – wyjaśnia specjalistka.

Trwają konsultacje społeczne ws. następnych zmian. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli składać sprawozdania finansowe przez Internet.

Błażej Prośniewski, abo