Logo Polskiego Radia
PAP
Jarosław Krawędkowski 04.12.2014

UOKiK daje szansę skruszonym uczestnikom karteli. Adam Jasser: lepiej zacząć 2015 r. z czystym kontem

Skruszeni uczestnicy karteli mogą uniknąć surowej kary lub uzyskać jej obniżenie, jeśli pójdą na współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar - tzw. leniency.
UOKiK: skruszeni uczestnicy karteli mogą uniknąć surowej kary lub uzyskać jej obniżenie, jeśli pójdą na współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar.UOKiK: skruszeni uczestnicy karteli mogą uniknąć surowej kary lub uzyskać jej obniżenie, jeśli pójdą na współpracę z UOKiK w ramach programu łagodzenia kar.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Wypowiedź Bernadety Kasztelan Świetlik, Wiceprezes UOKiK
Czytaj także

Szef UOKiK zachęca do składania wniosków leniency przed 18 stycznia, gdy wchodzi w życie nowe prawo.
W komunikacie UOKiK wskazuje, że to ostatni moment dla osób zarządzających przedsiębiorstwami, żeby uniknąć indywidualnej odpowiedzialności finansowej za udział w kartelu.

Za udział w kartelu kara nawet do 2 mln zł
18 stycznia 2015 r. wejdzie bowiem w życie nowelizacja przepisów antymonopolowych, która m.in. wprowadza kary finansowe dla osób fizycznych w wysokości nawet do dwóch milionów złotych. Prezes UOKiK Adam Jasser wysłał listy do przedsiębiorców, w których przypomina o zmianach i zachęca do składania wniosków leniency jeszcze przed 18 stycznia.
Jasser zaznaczył w liście, że ci uczestnicy karteli, którzy "chcieliby wraz z nowym rokiem rozpocząć działalność z czystym kontem i zdecydują się na złożenie wniosku leniency przed 18 stycznia 2015 r., mogą liczyć na otwarte podejście Urzędu przy weryfikowaniu spełnienia przesłanek uprawniających do skorzystania z dobrodziejstwa programu leniency".
Jednocześnie wskazał, że "złożenie prawidłowego wniosku leniency i tym samym zaniechanie zakazanych porozumień przed 18 stycznia 2015 r. uchroni osoby zarządzające przedsiębiorstwem przed odpowiedzialnością finansową za dopuszczenie do naruszenia przez przedsiębiorcę zakazu porozumień ograniczających konkurencję".
Wchodząca w życie 18 stycznia nowelizacja przepisów antymonopolowych wprowadza bowiem, obok istniejącej już odpowiedzialności finansowej przedsiębiorców, m.in. indywidualną odpowiedzialność osób zarządzających przedsiębiorstwem za najbardziej szkodliwe porozumienia ograniczające konkurencję (kara pieniężna do 2 mln zł) i wydłuża okres przedawnienia możliwości wszczęcia postępowania antymonopolowego z jednego roku do 5 lat.
– Wprowadzone zmiany pokazują, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest zdeterminowany, aby zwiększyć skuteczność eliminowania z polskiej gospodarki karteli i zamierza wraz z wejściem w życie nowelizacji z nową energią przystąpić do realizowania swoich zadań w tym zakresie - podkreślił Jasser w liście.
W liście podano, że wniosek leniency może być złożony osobiście, pocztą, faksem, a także e-mailem na adres: leniency@uokik.gov.pl. W dwóch ostatnich przypadkach niezbędne jest dostarczenie do Urzędu oryginału wniosku w ciągu 3 dni. Wniosek może być złożony również ustnie do protokołu.

PAP, jk