Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.05.2015

Podatnicy przestaną być uzależnieni od "widzimisię" urzędników? Koniec z różnymi interpretacjami przepisów

Koniec z różnego rodzaju interpretacjami przepisów podatkowych, zapowiada Ministerstwo Finansów. 1 lipca rusza reforma Krajowej Informacji Podatkowej.
Posłuchaj
  • O reformie Krajowej Informacji Podatkowej mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: Marek Siudaj z Tax Care, wiceminister finansów Jacek Kapica i Mariusz Korzeb z Pracodawców RP /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Docelowo w ciągu trzech lat poszczególnym biurom wyodrębnionym z Izb Skarbowych mają podlegać konkretne obszary prawa podatkowego. Jak na razie codziennością są przypadki, gdy w identycznej sprawie różne Izby Skarbowe w Polsce wydają różne interpretacje.

Jeden przepis różne interpretacje Izb Skarbowych

- W tej chwili interpretacje wydają różne Izby Skarbowe, które mają do tego prawo i w zależności od „widzimisię” danej Izby Skarbowej przepisy interpretuje się raz tak, a raz inaczej - mówi Marek Siudaj z Tax Care.

Gość radiowej Jedynki przytacza sytuację, w której kilkoro członków rodziny otrzymało spadek o podobnej wartości i tylko jeden z nich musiał zapłacić od niego podatek, gdyż tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie, zaś pozostałe osoby zostały z niego zwolnione.

Interpretacją przepisów zajmą się wyspecjalizowane biura

Od przyszłego roku podatnicy będą składać wniosek o interpretację do Centrali Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej. Stamtąd będzie on przekazywany do biura, które będzie zajmowało się danym tematem.

- Zdecydowaliśmy się przeprowadzić proces specjalizacji ośrodków Krajowej Informacji Podatkowej na konkretnych tytułach podatkowych, tak żeby jeden ośrodek, najwyżej dwa wydawały interpretacje w danym podatku. Są kolejne etapy specjalizacji tych biur. Podatkiem VAT zajmą się dwa biura: w Lesznie i w Płocku, PIT – biura w Toruniu i Piotrkowie Trybunalskim. Ten proces zakończy się z końcem 2018 roku - tłumaczy wiceminister finansów Jacek Kapica.

Skróci się czas oczekiwania na odpowiedź?

To bez wątpienia szansa na spójne interpretacje przepisów, uważa Marek Siudaj.

- Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że one będą właściwe, ale ponieważ jest możliwość odwołania się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, więc jest szansa na to, że te niewłaściwe interpretacje zostaną szybko zmienione. Liczba pytań dotyczących poszczególnych podatków jest różna. Bez wątpienia najwięcej jest pytań, które dotyczą CIT, PIT i VAT. Jeżeli będzie za mało ludzi, którzy będą zajmować się odpowiadaniem na pytania np. o PIT, to te interpretacje mogą wychodzić z opóźnieniem - mówi Marek Siudaj.

Resort finansów zapowiada dalsze wzmocnienie kadrowe biur Krajowej Informacji Podatkowej i zapewnia, że dzięki temu skróci się czas oczekiwania na odpowiedź.

Zdaniem Mariusza Korzeba z Pracodawców RP należałoby też skrócić termin ustawowy, który dziś wynosi trzy miesiące.

- Jeżeli mówimy o skróceniu terminu wydawania interpretacji podatkowych, wydaje się, że rozsądnym rozwiązaniem byłoby skrócenie terminu w przepisach Ordynacji podatkowej do dwóch miesięcy – uważa ekspert.

Powstanie baza wiedzy administracji podatkowej

W ramach zapowiadanej przez Ministerstwo Finansów zmian ma być stworzona także baza wiedzy administracji podatkowej dostępna i dla urzędników, i dla podatników. Resort liczy, że dzięki niej zmniejszy się liczba wniosków o indywidulane interpretacje podatkowe dotyczące prostych spraw.

Karolina Mózgowiec, awi