Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 25.03.2016

Polska jest krajem start-upów, ale firmy żyją krótko

Unia Europejska w większym stopniu zaczyna wspierać młode innowacyjne firmy.
Posłuchaj
  • Młode firmy mogą liczyć na wsparcie mówi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Maria Śmietanka, ekspertka Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Potrzebna jest pomoc, bo choć Polska jest już nazywana krajem start-upów, to niestety statystycznie tylko jedna piąta innowacyjnych spółek ma szansę na sukces i z takim ryzykiem muszą liczyć się innowacyjni przedsiębiorcy.

Większość firm upadnie

Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości osiemdziesiąt procent firm upada w pierwszych dwóch latach funkcjonowania.

Potrzebne wsparcie

Maria Śmietanka, ekspertka Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej potwierdza, że młodym firmom nie tylko w Polsce, trudno jest rozwinąć skrzydła.

- Amerykańscy naukowcy zrobili kiedyś badania, w których stwierdzają, że z 3000 pomysłów w duży sukces przekuty jest tylko jeden. Takie są fakty. Większość małych firm, które powstają niestety nie przetrwa - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

UE zapewnia pomoc

Młodym innowacyjnym firmom, potrzebne jest wsparcie finansowe. Mogą  je znaleźć w programach oferowanych przez Unię Europejską.

- Takim rozwiązaniem mogą być fundusze zewnętrzne na przykład fundusze europejskie. Komisja Europejska zauważyła już ten problem i swoje nowe programy badawcze stara się dopasowywać, żeby nie były to tylko badania na poziomie podstawowym, tylko badania elementów zaawansowanych, które pozwalają firmom przetrwać lukę między laboratorium i rynkiem. Istnieją programy badawcze, które pozwalają firmom uzyskać dofinansowanie na komercjalizację swoich produktów. Krajowy punk kontaktowy programów badawczych Unii Europejskiej w raz z całą siecią takich punktów rozsianych w dużych miastach może pomóc małym firmom uzyskać te fundusze. Nieodpłatnie pomagamy pisać wnioski. Staramy się, żeby udział małych firm w pozyskiwaniu funduszy był coraz większy - wyjaśnia rozmówczyni.

W Polsce działa prawie dwa i pół tysiąca start-upów, głównie  w dużych miastach. 

Justyna Golonko, abo