Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 08.04.2016

Hakerzy coraz bardziej zuchwali. Firmom brakuje funduszy na obronę

Dziś w Warszawie, obradowało będzie I Forum Cyberbezpieczeństwa –Cybersec PL.
Posłuchaj
  • O atakach hakerów na firmy w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Michał Kurek z firmy EY (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wśród głównych tematów, znajdą się między innymi: tworzenie mechanizmów współpracy publiczno-prywatnej, zwiększenie roli wojska w cyberprzestrzeni, wspieranie innowacyjności polskiego przemysłu, czy też rosnący deficyt specjalistów IT.

Złośliwe oprogramowanie

Na całym świecie podejmowane są ataki na firmy z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania, które może mieć bardzo różny charakter, wyjaśnia Michał Kurek z firmy EY.

- Atak może paraliżować procesy biznesowe w firmie. Do takiego typu zaliczamy działanie o nazwie ransomware. Firmę atakuje oprogramowanie, które szyfruje wszystkie dane na dyskach uniemożliwiając korzystanie z komputera i zostawia prośbę o okup, żeby odszyfrować te dane i umożliwić dalszą pracę – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Hakerzy jak terroryści

- Hakerzy są już coraz bardziej zuchwali w swoich działaniach. Prasa donosi o ataku na szpital, gdzie zaszyfrowane zostały dane systemów podtrzymujące życie pacjenta. Wówczas nie ma już czasu na analizę, czy płacimy okup, czy nie – podkreśla rozmówca.

Brakuje pieniędzy i specjalistów

Firmy w niewystarczającym stopniu zabezpieczają się przed atakami hakerów.

- Robimy co roku badanie Global Information Security Survey na całym świecie. Pytamy o to jakie bariery występują dla zabezpieczeń. Co roku numerem jeden jest brak wystarczających budżetów. W zeszłym roku aż 62 proc. wskazało właśnie na ten problem. Specjaliście skarżą się również na niski poziom świadomości tych problemów w gronie zarządu. Brakuje też specjalistów w zakresie zabezpieczeń – wylicza ekspert.

Patronat nad  I Forum Cyberbezpieczeństwa –Cybersec PL sprawuje między innymi Polskie Radio.

Elżbieta Szczerbak, abo