Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 14.03.2017

Unikanie podatku przez firmy kosztuje budżet więcej niż luka w VAT

Eksperci Komisji Europejskiej alarmują, że polski budżet traci z tytułu międzynarodowego unikania opodatkowania podatkiem CIT dziesiątki miliardów złotych rocznie.

Jak duże są to straty, wyjaśnia profesor Dominik Gajewski z SGH.

Dziura w budżecie z unikania CIT przerasta lukę z VAT

− W przypadku Polski, szacunki Komisji Europejskiej mówią o stratach na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych na poziomie 46 mld zł rocznie, przy założeniu, że wpływy z podatku CIT są na poziomie 30 mld zł, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że skala tego procederu jest potężna, przerasta lukę w VAT. 

Najskuteczniejsze narzędzia walki z unikaniem opodatkowania ma Komisja Europejska

Każde państwo indywidualnie walczy z procederem unikania opodatkowania podatkiem CIT przez wielkie korporacje i holdingi. Profesor Gajewski uważa ,że największą rolę do spełnienia ma jednak Komisja Europejska.

Trzeba eliminować szkodliwą konkurencję podatkową w Unii

I wyjaśnia, że chodzi o ustawodawstwo unijne.

−  Komisja Europejska powinna znaleźć konsensus, który spowoduje, że regulacje unijne, które zostaną uchwalone, narzucą obowiązek na wszystkie państwa uczciwości i solidarności, likwidujące szkodliwą konkurencję podatkową, mówi profesor Gajewski.

16 marca 2017 roku  w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie się konferencja "Międzynarodowe unikanie opodatkowania a bezpieczeństwo państwa", poświęcona właśnie  problemowi unikania opodatkowania i walki z tym procederem

Elżbieta Mamos, jk