Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 19.05.2017

Mała firma, mały ZUS: kończą się konsultacje projektu, ale są wąpliwości

Organizacje przedsiębiorców popierają projekt Ministerstwa Rozwoju o małej działalności gospodarczej. Wątpliwości mają niektóre związki zawodowe i ministerstwo rodziny.
Posłuchaj
  • Wiceszefowa ministerstwa rozwoju Jadwiga Emilewicz: zakończenie konsultacji nie oznacza zakończenia rozmów o projekcie (IAR)
  • Wiceszefowa ministerstwa rozwoju Jadwiga Emilewicz: projekt wywołuje też dyskusję wewnątrz rządu (IAR)
Czytaj także

Kończą się przedłużone konsultacje projektu. Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji Polska Wielki Projekt powiedziała, że zakończenie konsultacji nie oznacza zakończenia rozmów o projekcie. Resort kontynuuje rozmowy z „Solidarnością”. Wiceminister Emilewicz mówi, że jej resort zauważa, iż po dwóch latach płacenia tak zwanego małego ZUS-u jedna czwarta firm znika ze statystyk. Część z nich jest rejestrowana na inne osoby w rodzinie, inne jak twierdzi Jadwiga Emilewicz, zostają w szarej strefie.

"Projekt wywołuje też dyskusję wewnątrz rządu"

Jak dodała wiceminister rozwoju, projekt wywołuje też dyskusję wewnątrz rządu. Wątpliwości są dyskutowane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Regulacja zakłada obniżoną, najniższą wysokość składek na ubezpieczenia społeczne. To rozwiązanie dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód w wysokości mniejszej niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia. W tym roku to 5 000 złotych.

Nowe rozwiązanie uszczupliłoby wpływy państwa o ok. 200 mln zł

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że nowe rozwiązanie uszczupliłoby wpływy państwa o około 200 milionów złotych. Ocena ta nie uwzględnia jednak działalności, które wyszłyby z szarej strefy. Z nieoficjalnych informacji IAR wynika, że z takim rozwiązaniem nie zgadza się Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Po założeniu firmy przedsiębiorca byłby zwolniony z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Potem, tak jak dotychczas, będą mogli korzystać przez 2 lata z tak zwanego „małego ZUS-u”.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało propozycje dla małych przedsiębiorców pod koniec marca. Z nowej regulacji mogłoby skorzystać około 200 tysięcy polskich przedsiębiorców.

IAR, awi