Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 07.06.2017

Mateusz Morawiecki: „Zabraliśmy się za raje podatkowe”. Polska podpisze w Paryżu konwencję przeciwko unikaniu opodatkowania

Zabraliśmy się za zwalczanie rajów podatkowych - tak wicepremier Mateusz Morawiecki skomentował międzynarodową konwencję przeciw unikaniu opodatkowania, którą ma podpisać w środę w Paryżu.
Posłuchaj
  • Minister rozwoju i finansów zapowiedział, że międzynarodowa Konwencja przeciwdziałająca ukrywaniu dochodów przed opodatkowaniem zastąpi około tysiąca stu umów dwustronnych, które regulują te kwestie./IAR/
  • Wicepremier Morawiecki dodał, że unikanie opodatkowania często sprowadza się do oszustwa, które uniemożliwia uczciwą konkurencję./IAR/.
Czytaj także

Bezpośrednio przed wylotem wicepremier spotkał się z dziennikarzami na dziedzińcu MF.

Konwencja ma zmusić do płacenia podatków tam, gdzie osiąga się zyski

Podkreślił, że konwencja to "milowy krok we właściwym kierunku". Zakłada bowiem między innymi, że firmy będą opodatkowane tam, gdzie osiągają zyski.

"Cieszę się, że społeczność międzynarodowa coraz lepiej rozpoznaje zagrożenia związane z unikaniem opodatkowania" - powiedział Morawiecki. "To, co jest rajem dla sprytnych firm, jest piekłem dla budżetów" - dodał.

Konwencja zastąpi ok. 1,1 tys. umów bilateralnych przeciwko rajom podatkowym

Minister rozwoju i finansów zapowiedział, że międzynarodowa Konwencja przeciwdziałająca ukrywaniu dochodów przed opodatkowaniem zastąpi około tysiąca stu umów dwustronnych, które regulują te kwestie.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wspólnota międzynarodowa coraz wyraźniej opowiada się za likwidacją tak zwanych rajów podatkowych. Podkreślił, że unikanie opodatkowania często sprowadza się do oszustwa, które nie tylko ogranicza wpływy do budżetu, ale też uniemożliwia uczciwą konkurencję pomiędzy przedsiębiorstwami.

Na całym świecie straty wynikające z unikania opodatkowania szacuje się na 100 do 240 miliardów dolarów rocznie.

Pierwsze zmiany umów podatkowych wynikające z podpisania Konwencji mają wejść w życie na początku przyszłego roku.

IAR, PAP, jk