Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 11.10.2017

ZUS: zadłużenie przedsiębiorcy można rozłożyć na raty

Przedsiębiorca, który ma zaległości składkowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, może skorzystać z kilku form pomocy
Posłuchaj
  • O ulgach i umorzeniach dla przedsiębiorców mówiły w radiowej Jedynce Anna Onuchukwu i Monika Marciniak-Szewczyk z Departamentu Realizacji Dochodów ZUS (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Najdogodniejsza dla klienta to rozłożenie zadłużenia na raty, wyjaśnia Anna Onuchukwu z Departamentu Realizacji Dochodów ZUS.

- W indywidualnych i wyjątkowych sytuacjach istnieje również możliwość umorzenia należności, jak również zastosowanie ulgi w postępowaniu egzekucyjnym w stosunku do osób, które mają wdrożoną egzekucję – wyjaśnia ekspertka.

Pomoc doradców ZUS

Niezdecydowani czy niepewni co do najlepszej formy zadłużenia mogą liczyć na pomoc doradcy ZUS ds. ulg i umorzeń, mówi Anna Onuchukwu.

- Po rozmowie z klientem doradca wskaże, co jest najdogodniejsze dla klienta, pomoże wypełnić dokumenty i skompletować je. Dane o doradcach są dostępne na naszej stronie internetowej, gdzie podane są również numery telefonów. Można telefonicznie umówić się na spotkanie z doradcą, wtedy nie będzie trzeba oczekiwać na to spotkanie, tylko będzie określona godzina, na którą jesteśmy umówieni. Przez telefon możemy uzyskać ogólne informacje, natomiast szczegółowe dotyczące danej sytuacji płatnika – to już lepiej spotkać się osobiście z doradcą.

Rozłożenie zadłużenia na raty

W przypadku zadłużenia, warto podpisać umowę z ZUS o rozłożeniu go na raty, dodaje Monika Marciniak-Szewczyk z Departamentu Realizacji Dochodów ZUS.

- Jeżeli taki przedsiębiorca chciałby korzystać w przyszłym roku, od 1 stycznia 2018 r., ze świadczeń z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to jeżeli dzisiaj ma zadłużenie, powinien przyjść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i poprosić o rozłożenie tego zadłużenia na raty lub – jeżeli jest to niewielka kwota – dokonać płatności od razu. Pozwoli to takiemu przedsiębiorcy po 1 stycznia 2018 roku nadal pozostać w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym, z którego potencjalnie – w przypadku, gdyby zachorował – uzyska zasiłek – wyjaśnia rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Jeden przelew do ZUS

Bo od 1 stycznia 2018 roku wchodzi e-składka, czyli zmieniają się zasady opłacania między innymi składek na ubezpieczenia społeczne, dodaje Monika Marciniak-Szewczyk.
- Każdy płatnik składek otrzyma indywidualny numer rachunku składkowego, którym będzie się posługiwał do dokonywania wpłat. Upraszczamy sposób dokonywania wpłat. Przestanie to być przelew dedykowany, będzie to zwykły przelew, taki sam, jaki wypełniają płatnicy składek, wszyscy, opłacając prąd, gaz, będziemy dokonywać płatności w ten sam sposób, podając indywidualny numer rachunku składkowego i wpisując wpłatę. To spowoduje, że wpłata zidentyfikuje się na koncie tego płatnika, który jej dokonał, po numerze rachunku, a następnie rozliczy najstarsze należności. Do tej pory płatnik, żeby opłacić składki, dokonywał trzech lub czterech przelewów, w zależności od tego, na które Fundusze składki opłacał, czyli osobne przelewy na ubezpieczenie społeczne, osobne na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Emerytur Pomostowych. Obecnie będzie dokonywał płatności jedną wpłatą na jeden indywidualny numer rachunku składkowego – tłumaczy ekspertka.

Odroczenie zaległości

Jeśli zaś ktoś ma chwilowe kłopoty finansowe, może wystąpić do ZUS o odroczenie terminu płatności składki bieżącej, wyjaśnia Anna Onuchukwu.

- Ta ulga może jednak dotyczyć tylko tej składki, której termin przypada najbliżej, czyli nie możemy odroczyć zaległości, a tylko składkę bieżącą. Odroczenie może dotyczyć pełnej kwoty zaległości, czyli na wszystkie Fundusze, całej składki, za pracowników również należności mogą być odroczone – zaznacza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku o taką ulgę jest również pełnomocnik, czyli osoba posiadająca pisemne upoważnienie płatnika składek.

Wszystkie informacje dostępne są w oddziałach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Aleksandra Tycner, awi

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.