Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 28.09.2018

Prezydent Andrzej Duda na otwarciu Polskiej Wystawy Gospodarczej: „w gospodarce poczyniliśmy wielki postęp”

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Polskiej Wystawy Gospodarczej. W pawilonie na Placu Piłsudskiego w Warszawie można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii polskiej przedsiębiorczości.
Posłuchaj
  • Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Polskiej Wystawy Gospodarczej. W pawilonie na Placu Piłsudskiego w Warszawie można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii polskiej przedsiębiorczości./IAR/.
Czytaj także

Prezydent w wystąpieniu podkreślał, że obecna wystawa jest przygotowaniem do przyszłorocznej ekspozycji poświęconej polskiej gospodarce.

W wydarzeniu oprócz pary prezydenckiej brali udział m.in. prezes NBP Adam Glapiński, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz ministrowie z Kancelarii Prezydenta.

Polska zaliczona do 25 krajów rozwiniętych

− W ostatnich dniach jedna z wielkich światowych agencji ratingowych, agencji indeksacyjnych, FTSE Russell, w swoich indeksach przeniosła nasz kraj, Polskę, z indeksów krajów rozwijających się do indeksu 25 krajów rozwiniętych - przypomniał prezydent. Jak dodał, taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od dziesięciu lat.

Polska gospodarka od 29 lat nabiera tempa

−To pokazuje, jak wielki postęp poczyniliśmy w ciągu ostatnich 29 lat, a zwłaszcza w ciągu tych ostatnich trzech lat, kiedy prowadzimy tak silną i zdecydowaną politykę, ukierunkowaną na polską gospodarkę, na konkurencyjność polskiej gospodarki, na pilnowanie polskiego budżetu i na to, aby polska gospodarka nabierała tempa - zaznaczył prezydent.

Polska Wystawa Gospodarcza pokazuje dorobek oraz przyszłość naszej gospodarki

Przypomniał on, że w 1929 roku w Poznaniu uruchomiono powszechną wystawę krajową, która pokazywała dorobek 10 lat odrodzonej Polski. W roku stulecia odzyskania niepodległości Kancelaria Prezydenta nawiązuje do tamtego wydarzenia. Andrzej Duda wyjaśnia, że Polska Wystawa Gospodarcza pokaże dorobek polskiej gospodarki oraz jej przyszłość.

Prezydent uważa, że zarówno obecna, jak i przyszłoroczna wystawa będą atrakcyjne dla zwiedzających. Andrzej Duda liczy szczególnie na zainteresowanie młodzieży i dzieci. W jego opinii wystawa powinna być nie tylko świadectwem ostatnich 100 lat, ale także natchnieniem na przyszłość.

Wielkie znaczenie konkurencji oraz współpraca między przedsiębiorcami

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił znaczenie konkurencji, ale także współpracy pomiędzy przedsiębiorcami. Zapowiedział, że na wystawie będzie można zobaczyć dokonania współczesnych oraz historycznych polskich firm. Z kolei Narodowy Bank Polski przygotował materiały edukacyjne na temat historii złotego. Andrzej Duda przypomniał, że przyszłoroczna - duża wystawa gospodarcza - ma odbyć się na błoniach stadionu narodowego w Warszawie.

Wystawę tworzą ją multimedialny pawilon oraz wystawa plenerowa. Zwiedzający będą mogli m.in. zaprogramować roboty edukacyjne i wziąć udział w grze z ich wykorzystaniem.

Infokioski z polskim odkryciami, wynalazkami oraz biogramami ich twórców

W infokioskach dowiedzą się też o polskich odkryciach, wynalazkach i ich twórcach.

Jak zwracają uwagę twórcy wystawy, "sztandarowym wynalazkiem", o którym uczymy się w szkołach, jest lampa naftowa Ignacego Łukasiewicza. Niewiele osób natomiast wie, dodają, że nasi rodacy wymyślili i stworzyli również takie przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata, jak wycieraczki samochodowe, spinacze biurowe, kamizelki kuloodporne.

Twórcą dwóch pierwszych przedmiotów, jak można dowiedzieć się na wystawie, był jeden z najwybitniejszych pianistów Józef Hofmann, którego do wynalezienie spinacza najprawdopodobniej zainspirował klucz wiolinowy, a wycieraczek metronom podający tempo w utworze. Wynalazcami kamizelki kuloodpornej na początku XX wieku byli z kolei Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń.

Na wystawie prezentuje się ponadto 25 polskich firm, które od ponad 100 lat wpisują się w krajobraz gospodarczy Polski.

Wystawie towarzyszą wykłay, konferencje oraz warsztaty

Przez miesiąc Polskiej Wystawie Gospodarczej będą towarzyszyły różne wydarzenia. W weekend otwarcia (od soboty do niedzieli) odbędą się wykłady i warsztaty o budowie rakiet i satelitów, misjach kosmicznych i testowaniu innowacyjnych technologii.

Do 7 października obok pawilonu PGW będzie można obejrzeć wystawę poświęconą dziejom polskiego złotego zorganizowaną przez NBP. Oprócz tego w pawilonie odbywać się będą konferencje oraz warsztaty. Szczegółowy program będzie na bieżąco podawany na stronie internetowej (www.pwg.prezydent.pl) oraz w mediach społecznościowych (facebook, twitter, instagram).

Ekspozycja na Placu Piłsudskiego jest zapowiedzią głównego wydarzenia, które będzie można zobaczyć w połowie 2019 roku na błoniach PGE Narodowego w Warszawie. Wówczas na powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych powstanie kompleks sześciu pawilonów sferycznych oraz wystawa plenerowa.

Ekspozycję na Placu Piłsudskiego w Warszawie można oglądać do 28 października. Jutro i w niedzielę zaplanowano wykłady o tematyce kosmicznej.

IAR, PAP, jk