Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 02.04.2020

Od dzisiaj nowe zasady bezpieczeństwa w sklepach i na targowiskach

W weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane. Ze względu na konieczność zaopatrywania się w środki higieny osobistej i artykuły spożywcze otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, drogerie. Sklepy zobowiązane zostały także do zapewnienia klientom rękawiczek jednorazowych lub płynów dezynfekcyjnych. Poza tym znacznie ograniczono maksymalną liczbę osób, które mogą przebywać jednocześnie w placówkach handlowych i usługowych.  

Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, rząd podjął kolejne kroki. Co prawda większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak – jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki – wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia.

Rękawiczki i godziny dla seniora

Od czwartku 2 kwietnia wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Jak czytamy na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki, sklepy będą miały obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Przy czym rząd zaleca, żeby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki.

Wprowadzono także zasadę, że w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia. Co ważne, stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. godzin dla seniora.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10:00-12:00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

W punktach usługowych, na przykład na stacjach benzynowych czy w sklepach jest obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie dystrybutorów, czy miejsc, w których palcami wciskany jest kod PIN.

Sklepy i punkty usługowe

Wewnątrz sklepów i punktów usługowych liczba przebywających osób uzależniona jest od liczby kas. I tak do każdego sklepu – zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego – a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, co oznacza, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów, z kolei, jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób. Oczywiście liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są w danym momencie czynne.

Targowisko

Podobne zaostrzenia objęły także targowiska, stragany i bazarki, z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe

Na terenie poczty mogą przebywać w jednym momencie 2 osoby na każde okienko pocztowe. Oznacza to, że jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS