Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Dydliński 07.09.2020

Nowe przepisy ws. delegowania pracowników wchodzą w życie. Wzrosną obciążenia dla firm

Od dziś obowiązują nowe, unijne przepisy, regulujące delegowanie pracowników do innych państw członkowskich Unii Europejskiej. To oznacza zmianę zasad zatrudniania cudzoziemców. 

Posłuchaj

02:50 kredyt.mp3 Nowe przepisy ws. delegowania pracowników wchodzą w życie. Wzrosną obciążenia dla firm (Tomasz Matusiak/PR1)

Krzysztof Jakubowski ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia wskazuje, ze Polska jest liderem w UE pod względem delegowania pracowników. Jednocześnie zwraca uwagę, że nowa dyrektywa nakłada na firmy dodatkowe obowiązki. Pojawia się m.in. pojęcie zastępowalności - po 12, lub w szczególnych przypadkach 18 miesiącach pracownik delegowany za granicę będzie musiał teraz być traktowany jak pracownik zatrudniony w kraju przejmującym. Nowe przepisy to też większe obowiązki raportowania dla firm wysyłających pracowników poza kraj.

Zdaniem eksperta nowe regulacje wpłyną na wzrost kosztów delegowania. To z kolei może negatywnie odbić się na sytuacji osób delegowanych.

- Zwiększenie kosztów, ograniczenie delegowania, konieczność zakładania firm w krajach starej Unii i konieczność odprowadzania tam danin publicznych - to są koszty, które będą realnie poniesione przez polski biznes - podkreśla Krzysztof Jakubowski.

autobus shu1200.jpg
Zerowy VAT na bilety komunikacyjne. Resort finansów pracuje nad propozycją

Co w przypadku rozbieżności?

Każdy kraj UE ma wprowadzić własne przepisy, które pomogą wdrożyć unijną dyrektywę. Mecenas Michał Jackowski z kancelarii DSK wyjaśnia, że w przypadku rozbieżności mają mieć jednak wyłącznie przepisy krajowe.

- Polskie przepisy powinny być interpretowane tak, by jak najpełniej odzwierciedlać dyrektywę. Jeśli będzie niepewność, jak rozumieć polskie przepisy, to trzeba im nadać taką treść, jak w dyrektywie. Jeśli byłaby natomiast całkowita rozbieżność, wówczas polski przedsiębiorca mógłby powoływać się w sporze z państwem bezpośrednio na zapisy dyrektywy - wskazuje.

Przyda się cierpliwość

Jednak, jak przypomina dr Marcin Kiełbasa z Inicjatywy Mobilności Pracy, część państw UE nie ma jeszcze gotowych ustaw, implementujących dyrektywę. Jak dodaje, w tej sprawie trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo wiele krajów nie jest po prostu gotowych na nowe przepisy.

Projekt ustawy w tej sprawie Sejm przyjął na ostatnim posiedzeniu. Teraz zajmie się nią Senat.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md