Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 01.03.2021

"Sektor produkcyjny korzysta na odradzającej się koniunkturze". Eksperci o polskiej gospodarce

- Indeks PMI znacznie wzrósł w lutym, podążając za trendami europejskimi. Spodziewamy się silnego wzrostu produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale – tak skomentował poniedziałkowe dane o PMI Michał Gniazdowski, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak poinformowała w poniedziałek firma Markit, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym wyniósł 53,4 pkt. wobec 51,9 pkt. w styczniu.

Indeks PMI rośnie wraz z poprawiającymi się nastrojami w Europie. Korzysta na tym polski eksport

- Indeks PMI znacznie wzrósł w lutym, podążając za trendami europejskimi. Wciąż najlepiej radzą sobie eksporterzy. Spodziewamy się silnego wzrostu produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale - poinformował Gniazdowski.


WARSZAWA twitter.jpg
Polska gospodarka przełamuje koronawirusa. Ważny wskaźnik przemysłowy w górę

Zauważył, że wzrost indeksu PMI dla sektora przemysłowego z 51,9 do 53,4 pkt był powyżej mediany rynkowych prognoz na poziomie 52,8 pkt.

- Lutowe wyniki są podobne do analogicznych badań firm przemysłowych w Niemczech i strefie euro. Obecne oceny wydają się bliższe realnym trendom w europejskim przemyśle. Sam wskaźnik przez wiele miesięcy pokazywał nadmiernie pesymistyczny obraz - uważa analityk PIE.

Zaznaczył, że zarówno wskaźnik Markit, jak i inne badania (np. instytutu Ifo) wskazują na coraz większy optymizm niemieckich przedsiębiorców. Podobna tendencja widoczna jest też w przypadku innych gospodarek strefy euro czy regionu Europy Środkowo-Wschodniej.


gospodarka1200.jpg
Pomysły na odbudowę gospodarki. Publicysta: próbujemy znaleźć receptę, pracując na żywym organizmie

Rosnące zamówienia eksportowe stymulują produkcję i zwiększenie zatrudnienia

Gniazdowski zwrócił uwagę na komentarz Markit, który wskazuje, że szybko rosła liczba zamówień, stymulowana przez eksport. Eksport napędził też liczbę nowych miejsc pracy. Oceny produkcji powróciły do poziomów długookresowej średniej z badań. Indeks obniżała natomiast niższa aktywność zakupowa.

Bank Pekao: poprawa kondycji w przemyśle głównie dzięki większym zamówieniom eksportowym

Poprawa kondycji w przemyśle miała szeroko zakrojony charakter, jej źródłem jest przede wszystkim wzrost zamówień, w szczególności eksportowych - napisał Bank Pekao w komentarzu do danych lutowego odczytu wskaźnika PMI w polskim przemyśle.

Pekao wskazało, że z danych Markit wynika, iż zamówienia zagraniczne rosły w lutym w najszybszym tempie od września 2017 r. Pociągnęło to za sobą wzrost produkcji, która zwiększyła się po raz pierwszy od czterech miesięcy.

Produkcja będzie cały czas rosła, w marcu może osiągnąć dwucyfrowy poziom

- Spodziewamy się stabilnych wzrostów produkcji przemysłowej w pozostałej części pierwszego kwartału – łącznie możemy obserwować nawet 7-proc. wzrost sektora. W marcu produkcja wzrośnie dwucyfrowo z uwagi na efekt bazy, lepsze wyniki widać będzie też w trendzie miesięcznym. Dlatego też oceny koniunktury powinny się poprawiać - prognozuje przedstawiciel PIE.

Uwaga na wzrost cen

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę na rosnącą presję inflacyjną. Jak pisze bank Pekao, w polskim przetwórstwie kontynuowane jest dynamiczne ożywienie, dla którego barierą są obecnie kwestie podażowe, jak niedobory materiałów, a nie brak wystarczającego popytu.

"W takim otoczeniu należy się spodziewać przejściowej presji na wzrost cen przemysłowych" - ocenia bank.

To wpływa na rosnącą presję cenową. Silna presja na łańcuchy dostaw spowodowała najszybszy od dekady wzrost średnich kosztów produkcji, a w warunkach wzrostu popytu przedsiębiorcy przenoszą wyższe koszty na ceny swoich wyrobów gotowych - oceniło Pekao.

IAR, PAP, jk