Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 11.01.2022

Pomoc w przetrwaniu i rozwoju. Małe i średnie firmy mogą się starać o pożyczkę antyinflacyjną do 10 mln zł

Pożyczka antyinflacyjna z gwarancją EFG pomoże firmom rozwijać się w trakcie rosnącej inflacji - powiedział we wtorek wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński. Wskazał, że kwoty pożyczki będą się zawierać w przedziale 800 tys. - 10 mln zł.

Jak podkreślił na konferencji wiceszef ARP, to małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem napędowym polskiej gospodarki.

- Sektor ten to nadal największa grupa wśród przedsiębiorstw. Nie zmieniła tego pandemia, choć wpłynęła negatywnie na działalność wielu z nich, naszym zadaniem jest udzielanie im pomocy. Dlatego oferujemy produkty tarczy antykryzysowej - powiedział.

Jak wyjaśnił, dostępne są one w całym kraju poprzez sieć naszych Centrów Obsługi Przedsiębiorców.


Posłuchaj
00:21 a1.mp3 Antyinflacyjne pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw przygotowała Agencja Rozwoju Przemysłu. Środki mają posłużyć do finansowania bieżącej działalności firm lub pomóc w dokończeniu rozpoczętych inwestycji./IAR/.

Pożyczka z gwarancją, ze spłatą nawet do 10 lat

- Pomagamy przedsiębiorstwom nie tylko przetrwać, ale przede wszystkim rozwijać się w trakcie rosnącej inflacji. Pożyczka antyinflacyjna z gwarancją EFG to nie tylko okres finansowania wykraczający poza standardy rynkowe, nawet do 10 lat w przypadku finansowania inwestycyjnego, ale także możliwość karencji w spłacie kapitału - podał Kolczyński.

Czytaj także:

Pożyczka przeznaczona na inwestycje oraz bieżącą działalność

Dyrektor zarządzający ARP Konrad Trzonkowski dodał, że pożyczka antyinflacyjna z gwarancją EFG skierowana jest do przedsiębiorców z sektora MŚP w dwóch wariantach: pożyczki inwestycyjnej z przeznaczeniem na sfinalizowanie realizowanej inwestycji oraz pożyczki obrotowej z przeznaczeniem na bieżącą działalność przedsiębiorcy.


Posłuchaj
00:24 a2.mp3 Maksymalnym okresem zaciągnięcia pożyczki jest 10 lat. Oprocentowanie zależy od kwoty pożyczki, okresu prowadzenia działalności, celu inwestycyjnego i rodzaju zabezpieczenia./IAR/.

Pożyczka na 48 lub 120 miesięcy

Jak podkreślił, kwoty pożyczki będą się zawierać w przedziale 800 tys. - 10 mln zł, dokładna wysokość będzie ustalana indywidualnie dla każdego z wnioskujących. Okres finansowania wyniesie do 48 miesięcy dla pożyczek obrotowych oraz do 120 miesięcy dla pożyczek inwestycyjnych. Spłata odbywać się będzie w równych ratach kapitałowych.

Zabezpieczeniem pożyczki - gwarancja AFG

Wyjaśnił, że obecnie jednym ze stosowanych kryteriów w standardowym procesie pożyczkowym jest wymóg materialnego pokrycia zabezpieczenia pożyczki np. poprzez hipotekę lub zastaw rejestrowy. W przypadku pożyczki antyinflacyjnej podstawowe zabezpieczenie w wysokości 70 proc. stanowi gwarancja EFG.

Pożyczki zaciągnięte do końca marca 2022 r. bez prowizji

Dodał, że korzyści, które uzyskują klienci, poza wynikającymi z pokrycia deficytu finansowego, to m.in.: złagodzenie wymogu materialnego pokrycia kwoty pożyczki twardymi zabezpieczeniami, opłatę na udzielenie gwarancji EFG ponosi ARP (tj. 0,2 proc. wartości gwarancji), okres finansowania wykraczający poza standardy rynkowe (do 10 lat w przypadku finansowania inwestycyjnego) i możliwość karencji w spłacie kapitału. Dodał, że dla wniosków złożonych do końca marca 2022 r. pożyczka będzie bez prowizji.


jk