Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 14.04.2022

Rosną ceny materiałów budowlanych. Sprawdź, co drożeje najbardziej i jak zarządzać ryzykiem

Obawy o inflację cen materiałów budowlanych utrzymują się, a wzrost cen surowców w marcu był najwyższy od sześciu miesięcy, co może ograniczyć dostępność niektórych produktów. Niedobory te mogą mieć wpływ na wyceny projektów budowlanych i problemy z ukończeniem budów już rozpoczętych.

Nie ma wątpliwości, że pandemia odcisnęła piętno na łańcuchu dostaw w branży budowlanej. Ubiegły rok obfitował w drastyczne podwyżki cen, które dotknęły wiele materiałów wykorzystywanych w projektach budowlanych o różnej wielkości i zakresie. Zła wiadomość jest taka, że niepewność jeszcze nie minęła.

Ruch cen w górę miał być tymczasowy

Większość analityków uważała, że ruch cen w górę będzie tymczasowy, ponieważ gospodarka będzie naprawiać luki w łańcuchach dostaw, które powstały lub zostały nadwyrężone przez COVID-19. W miarę jak zapał do podnoszenia cen wzrastał wydawało się, że jego szczyt przypadł na wczesne lato 2021 roku, co doprowadziło niektórych do przekonania, że najgorsza presja inflacyjna w sektorze budowlanym minęła wraz ze zbliżającym się końcem lata.

Gdy cena tarcicy spadła z najwyższego poziomu z czerwca 2021 roku aż o 62 proc., wielu przewidywało koniec gwałtownych podwyżek cen materiałów budowlanych. Optymiści byli w błędzie.

Ceny stali, drutu, gwoździ, gipsu, asfaltu, systemów mechanicznych, armatury i wielu innych produktów nadal rosły, gdy branża budowlana zbliżała się do końca 2021 roku. W pierwszym kwartale 2022 roku rozpoczęła się wojna na Ukrainie, która tylko dolała oliwy do ognia.

Wzrost cen produktów

Ceny wielu innych towarów budowlanych nadal rosną. W marcu tego roku wzrosły średnio o prawie 30 proc. wobec marca 2021 r. - podała w poniedziałek Grupa PSB Handel. Najmocniej, bo o 63 proc. wzrosły ceny izolacji termicznych.

Jak wynika z ostatniego raportu Grupy PSB Handel, ceny płyt OSB wzrosły w marcu 2022 r. w stosunku do marca 2021 r. o 50 proc., suchej zabudowy o 43 proc., dachów i rynien o 37 proc., ścian i kominów o 37 proc., izolacji wodochronnych o 33 proc., instalacji i ogrzewania o 26 proc.

Wyliczono też, że ceny w dziale ogród i hobby wzrosły o 29 proc., instalacje, ogrzewanie o 26 proc., motoryzacja o 26 proc., wykończenia o 25 proc., płytki, łazienki, kuchnie o 23 proc., cement, wapno o 22 proc., stolarka o 21 proc., narzędzia o 20 proc., oświetlenie, elektryka o 19 proc., chemia budowlana o 18 proc., dekoracje o 18 proc., wyposażenie, AGD o 18 proc. oraz farby, lakiery o 14 proc.

Jak podała Grupa PSB Handel, ceny w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r., wzrosły średnio o ponad 29 proc. Największe wzrosty cen zanotowane w dziale izolacje termiczne, gdzie zwyżka sięgnęła 64 proc., płyty OSB zdrożały o 51 proc., sucha zabudowa o 45 proc., dachy, rynny o 37 proc., a ściany i kominy o 34 proc.

Zarządzanie ryzykiem

David Bowcott, Dyrektor Globalny ds. Wzrostu i Innowacji, Globalnej Grupy Budownictwa i Infrastruktury w Aon Risk Solutions dał przedsiębiorcom kilka rad mających pomóc w zarządzaniu ryzykiem wzrostu cen materiałów budowlanych:

  • Dobrze przeanalizuj swoje oferty wykonawcze, aby upewnić się, że umowy podwykonawcze są zgodne z głównym kontraktem.
  • Poinformuj klientów o zakłóceniach w łańcuchu dostaw. Ponieważ w tym momencie zakłócenia te są powszechnie znane to można je uznać za zdarzenie, które pozwala dzielić ryzyko z innymi stronami kontraktu.
  • Wykorzystaj technologię do lepszego śledzenia zakłóceń w łańcuchu dostaw. Na rynku dostępnych jest kilka technologii, które mogą z wyprzedzeniem ostrzegać o zakłóceniach w łańcuchu dostaw.
  • Wykorzystaj rozwiązania w zakresie finansowania ryzyka związanego z łańcuchem dostaw, takich jak ubezpieczenie od niewykonania zobowiązania przez podwykonawcę, ubezpieczenie łańcucha dostaw i ubezpieczenie cen czynników produkcji. Ubezpieczenie cen czynników produkcji to nowy produkt na niektórych rynkach, który upraszcza zabezpieczanie cen towarów i wnosi do procesu zabezpieczania wiele korzyści, których nie można było osiągnąć poprzez wykorzystanie instrumentów pochodnych.
  • Rozważ możliwości pozyskiwania dostaw nie tylko na podstawie najniższej ceny. Ważny jest też czas dostawy.
  • Czytaj także:

Banki podnoszą marże kosztem kredytobiorców? Ekspert: ich działaniom powinny przyjrzeć się KNF i UOKiK

PolskieRadio24.pl/ PAP/ onsitemag.com/ mib