Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 05.05.2014

Obligacje skarbowe: MF sprzeda w maju obligacje detaliczne warte 2,5 mld zł

W maju Ministerstwo Finansów oferuje klientom indywidualnym cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych. Ich oprocentowanie zostało utrzymane na poziomie z kwietnia, podobnie jak wysokość marż i mnożnika w kolejnych okresach odsetkowych.
Które obligacje wybrać.Które obligacje wybrać. Glow Images/East News

Dla 2-letnich papierów skarbowych oferowanych w majowej emisji, oprocentowanie wynosi 3,00 proc. w skali roku.

W przypadku zmiennokuponowych obligacji, w pierwszym okresie odsetkowym jego wartość to odpowiednio: 3,30 proc. dla 3-latek, 3,50 proc. dla 4-latek oraz dla 4,00 proc. dla 10-latek.

Mnożnik i marże, określające zysk inwestora indywidualnego, wybierającego papiery dłużne o terminie wykupu dłuższym niż 2-letni, również zostały utrzymane na poziomie z kwietnia br.

- Utrzymujemy od dłuższego czasu  oprocentowanie obligacji skarbowych dla odbiorców detalicznych na takim samym poziomie, mimo okresowych wahań rentowności na rynku obligacji hurtowych i podejście to nie uległo zmianie w przypadku naszej oferty w maju – mówi Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Dwuletnie obligacje skarbowe charakteryzują się oprocentowaniem stałym. Oznacza to, że już w momencie ich zakupu inwestor detaliczny wie, na jaki zysk może liczyć.

Jak informuje ministerstwo w komunikacie, pozostałe papiery mają oprocentowanie zmienne. W przypadku obligacji 3-letnich, ich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (sześciomiesięczną stopę procentową, na podstawie której banki udzielają sobie pożyczek) i mnożnik – w wysokości 1,0. Oznacza to, że – decydując się na ten rodzaj obligacji Skarbu Państwa – nabywamy instrument o oprocentowaniu równym stawce jak ta dla największych banków.

Zysk w przypadku obligacji trzyletnich wypłacany jest co 6 miesięcy. Trzylatki gwarantują więc inwestorowi detalicznemu stały dopływ kapitału, który umożliwia finansowanie bieżących wydatków.

Oprocentowanie 4-letnich papierów dłużnych ulega zmianie raz w roku i wyliczane jest na podstawie wskaźnika inflacji za minione 12 miesięcy, podanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25proc. W ich przypadku inwestor otrzymuje zysk w odstępach rocznych.

W ten sam sposób jak dla obligacji czteroletnich wyliczany jest zysk dla dziesięcioletnich papierów skarbowych. Inna jest wyłącznie wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym jest wyższa i wynosi 1,50 proc. jk