Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 03.06.2014

RPP: stopy procentowe bez zmian. Raty kredytów jeszcze nie wzrosną

Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podano w komunikacie NBP.
RPP: stopy procentowe bez zmian. Raty kredytów jeszcze nie wzrosną SXC
Posłuchaj
  • Analityk ING TFI Paweł Cymcyk o stopach procentowych (IAR)
  • Analityk ING TFI Paweł Cymcyk o spodziewanym terminie podwyżki stóp procentowych (IAR)
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o stopach procentowych (IAR)
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o deflacji (IAR)
  • Główny ekonomista banku Millenium, Grzegorz Maliszewski o stopach procentowych (IAR)
  • Grzegorz Maliszewski: decyzja NBP bez niespodzianki (IAR)
  • Ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz: decyzja RPP nie jest zaskoczeniem (IAR)
  • Krzysztof Wołowicz: na podwyżkę stóp na razie się nie zanosi (IAR)
Czytaj także

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 22 ankietowanych wcześniej ekonomistów byli zdania, że RPP utrzyma w czerwcu stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie po majowym posiedzeniu Rada podtrzymała swoją ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku.

Przewodniczący RPP Marek Belka zapowiadał na początku kwietnia, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie do końca III kwartału tego roku.

Źrodło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Główny ekonomista banku Millenium, Grzegorz Maliszewski przyznaje, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Wszystko dzięki niskiej inflacji, która w ostatnim czasie zbliżyła się do zera. Według ekonomisty wzrost ten w najbliższych miesiącach będzie powolny. To oznacza komfortową sytuację dla Rady Polityki Pieniężnej i stabilizację stóp procentowych w najbliższych miesiącach.
Z drugiej strony, ekspert zwraca uwagę na to, że wzrost gospodarczy w Polsce przyśpiesza i w coraz większym stopniu napędzany jest przez popyt krajowy, zarówno inwestycje, jak i konsumpcję. Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego oddala to perspektywę dalszego obniżenia stóp procentowych, o czym zaczynają wspominać ekonomiści.

Podwyżka stóp dopiero w przyszłym roku?

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że za miesiąc okaże się, czy okres bez zmiany stóp jeszcze się wydłuży. W lipcu Narodowy Bank Polski opublikuje prognozę inflacji i wzrostu gospodarczego, która jest ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje Rady.
Ekspert wskazuje, że większość komentatorów spodziewa się pierwszej podwyżki stóp dopiero w przyszłym roku. Paweł Cymcyk uważa jednak, że może to nastąpić wcześniej - pod koniec tego roku.

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz podkreśla, że decyzja Rady nie jest zaskoczeniem. Ekspert dodaje, że pierwszą decyzją zmieniającą wysokość stóp będzie ich podwyżka. Wprawdzie niedawno członkowie RPP zadeklarowali, że stóp nie zmienią przynajmniej do końca września, jednak według Krzysztofa Wołowicza Rada na taki krok zdecyduje się dopiero w połowie przyszłego roku.

Niska inflacja sprzyja utrzymywaniu stóp na niskim poziomie

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała przed ogłoszeniem decyzji w sprawie wysokości stóp, że pozostaną one na dotychczasowym poziomie przynajmniej do końca września. Ekspert zwraca uwagę, że członkowie RPP czekają na lipiec, kiedy Narodowy Bank Polski opublikuje prognozę inflacji i wzrostu gospodarczego. Po tych danych Prawdopodobnie Rada zapowie, że nie zmieni stóp do końca tego roku. Według Moniki Kurtek realna możliwość podwyżki stóp to marzec przyszłego roku.
Ekonomistka wyjaśnia, że utrzymywaniu stóp na rekordowo niskim poziomie sprzyja niska inflacja i możliwość, że latem zaobserwujemy deflację, czyli ogólny poziom cen nieco spadnie.

IAR/PAP, awi