Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 13.06.2014

GPW tworzy platformę crowdfundingową. Chce wspierać młodych przedsiębiorców

Giełda Papierów Wartościowych jako pierwsza na świecie otworzy swoją platformę crowdfundingową, czyli finansowania społecznościowego przez Internet.
Adam Maciejewski, prezes GPWAdam Maciejewski, prezes GPWmateriały prasowe, GPW
Posłuchaj
  • O tworzonej platformie crowdfundingowej w Radiowej Jedynce mówili goście audycji Po pierwsze ekonomia prezes GPW Adam Maciejewski i Adam Drutel z działu analiz, strategii i rozwoju GPW /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Powstanie specjalny portal, na którym będzie można przedstawić swój pomysł na biznes, i za którego pośrednictwem będzie można zebrać pieniądze na jego realizację.

GPW tworzy platformę crowdfundingową. Eksperci oceniają pomysł >>>

-  Do tej pory nasza oferta była skierowana głównie do firm, które już jakiś czas istnieją, do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Teraz chcemy wyjść z ofertą dla mikroprzedsiębiorstw, dla pomysłodawców – mówi prezes GPW Adam Maciejewski. – Nasza oferta ma być łatwa, prosta i przyjemna, czyli taka, jakiej oczekują ludzie, którzy wkraczają w świat biznesu – dodaje.

Uproszczenie procedur

Jak zaznacza Adam Drutel z działu analiz, strategii i rozwoju GPW, pomysł zakłada jak największe uproszczenie i usprawnienie procesu pozyskiwania kapitału realizację nowego projektu.

- Cała idea crowdfundingu polega w dużej mierze na uproszczeniu wielu procedur, które funkcjonują na bardziej zaawansowanym rynku kapitałowym. Projektodawca, który będzie chciał pozyskać środki poprzez platformę crowdfundingową, będzie musiał przedstawić swój pomysł, aczkolwiek chcemy uniknąć nadmiernej biurokracji – wyjaśnia Drutel.

Za wsparcie finansowe akcje

W odróżnieniu od innych platform crowdfundingowych w zamian za finansowe wsparcie konkretnego projektu będzie można stać się jego współwłaścicielem, zaznacza Artur Kurasiński z inicjatywy Aula Polska.

- Zamiast otrzymać informację: dziękujemy ci za wsparcie, osoba, która zainwestuje pieniądze, będzie de facto udziałowcem, otrzyma jakąś część akcji – mówi Kurasiński.

Żeby tak się stało, wystarczy kliknąć na stronie i wpłacić odpowiednią kwotę.

Pomoc doradców

Sam pomysł nie ogranicza się jedynie do internetowej platformy. Ważną częścią będzie również wsparcie dla młodych przedsiębiorców.

- Oprócz zdobycia kapitału, trzeba zweryfikować pomysł od strony biznesowej, trzeba go przeprowadzić przez pewną ścieżkę formalną i chcemy to umożliwić: dostęp do usług doradczych w różnym zakresie – prawnych, finansowych. Chcemy również z naszymi partnerami zaproponować dostęp do przestrzeni i technologii – mówi prezes GPW.

Zachęta do pozostania w kraju

Cały projekt ma zachęcić młodych przedsiębiorców do pozostania w kraju i tym samym rozwoju innowacyjnych biznesów w Polsce.

- Autorzy bardzo ciekawych pomysłów mając problem ze zdobyciem funduszy na ich rozwój w Polsce, bądź napotykając na inne bariery formalno-prawne związane z realizacją tego pomysłu, uciekają od nas, głównie do Stanów Zjednoczonych, gdzie szukają tego finansowania, dlatego właśnie ta inicjatywa ma ich tutaj zatrzymać – dodaje Maciejewski.

To już kolejny pomysł na wsparcie młodych przedsiębiorczych Polaków. 4 czerwca firma Google zapowiedziała stworzenie specjalnego centrum, jednego z trzech na świecie, skierowanego właśnie do firm technologicznych.

Dominik Olędzki, awi