Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 18.06.2014

Rynki finansowe czekają na efekty posiedzenia Fed

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła nieduże wzrosty po odczycie inflacji CPI w USA w maju, który wskazał na najwyższy wzrost cen konsumpcyjnych od grudnia ubiegłego roku. Inwestorzy czekają już na efekty rozpoczętego we wtorek dwudniowego posiedzenia Fed.
Rynki finansowe czekają na efekty posiedzenia FedGlowimages.com

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,16 proc., do 16.808,49 pkt.
S&P 500 zwyżkował o 0,22 proc. i wyniósł 1.941,99 pkt.
Nasdaq Comp. wzrósł o 0,37 proc., do 4.337,23 pkt.
Ceny konsumpcyjne w USA w maju wzrosły o 0,4 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,3 proc. w maju.
Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie 0,2 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie również 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wyniósł 2,1 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wyniósł 2,0 proc.
Fed podniesie stopy?
We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Rynek zakłada, że Fed zdecyduje się na dalsze ograniczenie skali skupu obligacji w ramach programu o 10 mld USD, jak to czynił na poprzednich posiedzeniach. Analitycy oceniają również, że Fed podniesie nieco poziomy stóp proc. zawarte w projekcji.
Indeks S&P 500 zyskał 4,8 proc. od początku roku i jest obecnie wyceniany przy wskaźniku P/E na poziomie 16,4 wobec poziomu 15,5, na którym wskaźnik znajdował się na początku roku. Indeks S&P 500 stracił 0,7 proc. od swoich historycznych maksimów osiągniętych 9 czerwca, a inwestorzy sprzedawali akcje w obawie o to, że rosnące w ostatnim czasie ceny ropy naftowej mogą zaszkodzić ożywieniu gospodarczemu w gospodarce światowej.
Ceny ropy Brent wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,4 proc. i był to najmocniejszy tygodniowy wzrost cen tego surowca od lipca zeszłego roku. Wzrost cen ropy naftowej odzwierciedla obawy o wpływ, jaki toczący się w Iraku konflikt pomiędzy siłami rządowymi a sunnickimi rebeliantami może mieć na produkcję surowca w tym kraju, będącym drugim co wielkości producentem ropy naftowej, zrzeszonym w ramach OPEC.

Źródło: US CBS/X-news

PAP, awi

tagi: USA , fed