Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 04.08.2014

Dlaczego nawet wzrost cen ropy naftowej nie pomoże gospodarce Rosji

Rosyjska gospodarka nie ma przed sobą najlepszych perspektyw. Jak wynika z analizy Biura Maklerskiego BNP Paribas, nałożone przez Unię oraz USA sankcje na sektor finansowy, ostra podwyżka stóp procentowych, przewidywany skok inflacji odcinają strumień pieniędzy od tamtejszych przedsiębiorstw. W dodatku, Rosji nie pomagają nawet wysokie ceny ropy naftowej – dotychczas im wyższe były ceny tego surowca, tym niższy wzrost gospodarczy tego kraju.
Dlaczego nawet wzrost cen ropy naftowej nie pomoże gospodarce RosjiWikimedia Commons

Jak wynika z analizy ekspertów banku, wbrew powszechnej opinii o istnieniu dużej synchronizacji pomiędzy cenami ropy naftowej a kondycją finansową Rosji, w latach 2001-2004 oraz 2011-2014 rosnące ceny ropy naftowej zbiegły się ze spadkiem dynamiki realnego PKB Federacji Rosyjskiej.

Z kolei, w latach dynamicznego wzrostu cen ropy naftowej, czyli w latach 2004-2007, dynamika rosyjskiego PKB zamiast rosnąć pozostała bez zmian.

/

 

Źr. Biuro Maklerskie BNP Paribas, Bloomberg

Pieniądze z ropy i gazu są nieefektywnie wykorzystywane w Rosji

Wykres ten wskazuje na fakt, że w dłuższym terminie dobra koniunktura na rynku ropy naftowej nie jest równoznaczna z ogólnym rozwojem rosyjskiej gospodarki. Przyczyną może być nieefektywne wykorzystanie środków generowanych przez branżę wydobywczą tego kraju.

Ekspert Defence24: Rosyjski sektor paliwowy pod presją

 

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Sankcje finansowe biją w rosyjski biznes

Biorąc powyższe pod uwagę, sankcje nałożone na FR polegające na ograniczeniu dostępności do zewnętrznego finansowania w perspektywie kilku kwartałów będą miały znaczący negatywny wpływ na dynamikę PKB Rosji. Przed wprowadzeniem sankcji przez UE i Stany Zjednoczone dynamikę PKB Rosji na 2014 rok szacowano na 0,5%, co byłoby najwolniejszym tempem wzrostu od 2009 roku.

R. Sikorski: Rosji bardziej zależy na sprzedaży gazu, niż nam na jego kupnie

Źr. CNN Newsource/x-news

Podwyżka stóp procentowych podniosła koszty uzyskiwania kapitału

Podniesienie stóp procentowych przez bank centralny FR w celu powstrzymania deprecjacji rubla jednocześnie podniosło koszt kapitału dla rosyjskich przedsiębiorstw, a jednoczesne wprowadzenie embarga na produktu spożywcze importowane m.in. z Ukrainy czy Polski przełoży się na skokowy wzrost cen żywności.

Do tego dochodzi rosyjska ruletka na rosyjskiej giełdzie

Jeszcze przed wprowadzeniem sankcji problemem FR był masowy odpływ pieniędzy z rynku kapitałowego i gwałtowny wzrost zmienności rosyjskich indeksów akcji. Indeks RTS Volatility mierzący poziom ryzyka w przeciągu ostatniego miesiąca wzrósł o 5,3% do zaskakująco wysokiego poziomu 38,32%.

… i odpływ kapitału zagranicznego

Zgodnie z szacunkami agencji Bloomberg odpływ netto kapitału zagranicznego z rosyjskich aktywów w pierwszej połowie 2014 roku sięgnął 74,6 mld dol., w porównaniu do odpływu wielkości 61 mld w 2013 roku. Na cały 2014 rok szacunki rosyjskiego ministerstwa gospodarki wskazują na odpływ wielkości 100 mld dol. W tej sytuacji zmniejszenie dostępu do finansowania rosyjskich przedsiębiorstw poza granicami kraju może doprowadzić do pogłębienia się recesji w FR.

Na podstawie tygodniowego raportu BM BNP Paribas Polska, opracował jk