Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 07.10.2014

Rubel sięgnął dna: najniższy w historii kurs do dolara i euro. Rosjanie mocno zaniepokojeni

Rosyjska waluta spadła najniżej w historii swoich notowań. Za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 40 rubli, a za jedno euro - ponad 50 rubli.
Rubel sięgnął dna: najniższy w historii kurs do dolara i euro. Rosjanie mocno zaniepokojeniGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Rubel nie był jeszcze taki tani - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Rosjanie zaniepokojeni spadkiem rubla - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Jak informują rosyjskie agencje, w trakcie poniedziałkowego otwarcia moskiewskiej giełdy okazało się, że rubel osiągnął rekordowo niski poziom. W opinii ekspertów ma to związek z „geopolityką i spadkiem cen ropy na światowych rynkach”. Rosyjscy analitycy sugerują, że spadek wartości narodowej waluty byłby znacznie większy, ale ich zdaniem Bank Centralny podjął interwencję na rynku walutowym.

System finansowy Rosji rozpada się? >>>
Specjaliści przewidują także dalszy spadek wartości rubla. Przy tym twierdzą, że największą presję na rosyjską walutę wywiera spadek cen ropy, a nie zachodnie sankcje.

Rosyjscy eksperci twierdzą, że nie są w stanie przewidzieć, jak w dalszej perspektywie zachowa się ich rodzima waluta.

- Mógłby poradzić Rosjanom, aby jak najszybciej pobiegli do kantorów i wymienili ruble na dolary lub euro, ale to może pogorszyć tylko sytuację - tłumaczy w rozmowie z telewizją „Deszcz” szef portalu „Slon.ru”, Andriej Garianow. Ekspert zauważa, że Bank Centralny, choć na razie interweniuje w sposób ograniczony, to ma jeszcze sporo możliwości. Dodaje jednak zaraz, że nieoczekiwanie dla Rosji ropa na światowych rynkach systematycznie tanieje i będzie tanieć.

"Sytuacja jest zła, ale nie beznadziejna"

W jego opinii sytuacja jest zła, ale nie beznadziejna, bowiem nie widać oznak paniki w kręgach władzy. - Odnieść można wrażenie, że rząd i prezydent Putin nie boją utraty wartości rubla i dlatego należy oczekiwać kolejnych spadków - twierdzi Garianow. Jego zdaniem, skoro tak jest, to na pewno władze mają coś w zanadrzu.

Rosyjska gospodarka pod presją Zachodu.

Źródło: CNN Newsource/x-news

IAR, awi