Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Filip Kołodziej 12.08.2015

Wyniki finansowe: Grupa Lotos odnotowała wzrosty po I półroczu 2015 roku

Grupa Lotos w pierwszym półroczu zarobiła 377 milionów złotych wobec 155 milionów straty w tym samym okresie poprzedniego roku. Spółka konsekwentnie realizuje Program Efektywnej Rafinacji (EFRA), dla którego pozyskała już finansowanie oraz wybrała głównego wykonawcę. Firma będzie też powiększać sieć swoich stacji benzynowych.
Posłuchaj
  • O wynikach Grupy Lotos mówi jej prezes Paweł Olechnowicz /Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Zakładaliśmy, że wyniki będą dobre i nie zawiedliśmy się. Oznacza to, że możemy spokojnie patrzeć na drugą połowę roku. Nadal oczywiście trudno oczekiwać stabilności na rynkach walutowych i na rynku ropy, ale jesteśmy dobrej myśli. Jeśli by ta stabilność nastąpiła, to możemy myśleć o jeszcze lepszych wynikach pod koniec roku – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz.

Grupa Lotos, jak zapewnia prezes Olechnowicz, wykorzystuje w tej chwili swoje moce produkcyjne na poziomie powyżej 100%.

- Wykorzystujemy najbardziej jak to możliwe nasze instalacji i pracujemy pełną parą. To prowadzi do tego, że osiągamy ciekawe wyniki – dodaje Paweł Olechnowicz.

- Będziemy usprawniali dalej naszą strukturę organizacyjną i strukturę aktywów. To na pewno trwały proces w naszej firmie – mówi gość portalu.

Plany na drugie półrocze?

- Nie zwalniamy tempa. Realizowany przez LOTOS Program EFRA jest naturalną kontynuacją 10+. Domknęliśmy finansowanie inwestycji realizowanych w ramach programu, podpisaliśmy umowę z głównym wykonawcą – włoską firmą Kinetics Technology – liderem na światowym rynku usług dla branży naftowej – dodaje Olechnowicz. – Prace w ramach Programu EFRA rozpoczną się jeszcze w tym roku a za 3 lata LOTOS i polska gospodarka będą dysponowali jedną z najnowocześniejszych rafinerii nie tylko w Europie, ale i na świecie.      

Co z cenami paliw?

- Nie jest teraz łatwo na ten temat się wypowiadać. Analizując jednak sytuacje światową, zakładam, że cena ropy naftowej na poziomie 50 dolarów utrzyma się jeszcze z małymi wahaniami przez dwa, trzy miesiące. Na koniec roku cena powinna podskoczyć do ponad 60 dolarów. W dalszym okresie a więc w roku 2016 czy 2017 powinien nastąpić powrót do około 100 dolarów za baryłkę ropy – prognozuje Paweł Olechnowicz.

Arkadiusz Ekiert