Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 09.12.2015

Złoty przez dłuższy czas będzie osłabiony. Powód: ryzyko polityczne i decyzja EBC

Złoty przez dłuższy czas będzie osłabiony - prognozuje główna ekonomistka Banku Pocztowego. Monika Kurtek wyjaśnia, że wzrost kursów wielu walut wobec złotego jest spowodowany głównie czynnikami globalnymi.
Posłuchaj
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że powodem tej sytuacji jest między innymi ubiegłotygodniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który poluzował politykę pieniężną w mniejszym zakresie niż oczekiwano
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek: złotemu szkodzi też zamieszanie polityczne w Polsce, nowelizacja budżetu i planowana zmiana reguły wydatkowej, która pozwoli na większe zadłużanie państwa
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski wskazuje na podwyższone ryzyko dla polskich finansów publicznych związane między innymi z obniżeniem wieku emerytalnego
  • Piotr Bielski dodaje, że teraz inwestorzy czekają na ruch amerykańskiego banku centralnego

Ekonomistka podkreśla, że powodem tej sytuacji jest między innymi ubiegłotygodniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który poluzował politykę pieniężną w mniejszym zakresie, niż oczekiwano. Do tego dochodzą niepokojące dane z chińskiej gospodarki i ogólne pogorszenie nastrojów wśród inwestorów na świecie.

Wyższe wydatki państwa

Ekspert dodaje, że złotemu szkodzi też zamieszanie polityczne w Polsce, nowelizacja budżetu i planowana zmiana reguły wydatkowej, która pozwoli na większe zadłużanie państwa.

Rośnie ryzyko polityczne w kraju

Podobnego zdania jest ekonomista banku BZ WBK. Piotr Bielski wskazuje na podwyższone ryzyko dla polskich finansów publicznych związane między innymi z obniżeniem wieku emerytalnego, czy przewalutowaniem kredytów frankowych.

W środę średni kurs euro w Narodowym Banku Polskim wynosi 4 złote i 34 grosze, franka szwajcarskiego 4 złote, a dolara amerykańskiego 3 złote i 97 groszy.

IAR, abo