Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.01.2016

Wzrosty indeksów na europejskich giełdach. Inwestorzy liczą na stymulację chińskiej gospodarki

Dane z Chin były słabe, ale rynek odbiera je jako sygnał do możliwego dalszego stymulowania chińskiej gospodarki.
Wzrosty indeksów na europejskich giełdach. Inwestorzy liczą na stymulację chińskiej gospodarkiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki: po 2 - 3 tygodniach od obniżenia ratingu waluty zazwyczaj wracają do poprzednich poziomów (IAR)
Czytaj także

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2015 r. o 6,8 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. To najsłabszy wynik od globalnej recesji w 2009 r., ale analitycy spodziewali się zbliżonych danych - wzrostu PKB o 6,9 proc. po wzroście w III kw. o 6,9 proc.

Kdk PKB wzrósł w IV kw. o 1,6 proc. po wzroście w III kw. o 1,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,8 proc.

W 2015 r. PKB wzrósł o 6,9 proc. - najsłabiej od 1990 roku. Target chińskiego rządu wynosił 7,0 proc. Analitycy zwracają jednak uwagę, że dane o chińskim PKB są blisko celu wyznaczonego przez chińskie władze.

Produkcja przemysłu w Chinach w XII rdr wzrosła o 5,9 proc., a oczekiwano +6,0 proc., zaś sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,1 proc. rdr w XII, a prognoza zakładała +11,3 proc.

Chińskie władze będą mocniej stymulować wzrost gospodarczy?

Ekonomiści wskazują jednak, że chińskie władze mają jeszcze pole manewru, aby mocniej stymulować wzrost gospodarczy.

Bank centralny Chin może jeszcze mocniej obniżyć stopy procentowe albo stopę rezerw obowiązkowych dla banków - wskazują analitycy Northeast Securities Co. i Central China Securities Co.

- Jest możliwość dalszego cięcia stopy rezerw obowiązkowych dla banków - mówi Shen Zhengyang, analityk Northeast Securities w Szanghaju.

- Kolej i firmy z branży infrastruktury to dla rządu taki "punkt podparcia", aby ustabilizować chińską gospodarkę - dodaje.

Chińskie indeksy wzrosły najmocniej od dwóch miesięcy

W reakcji na dane makro z gospodarki, chińskie indeksy wzrosły najmocniej od dwóch miesięcy. SCI zwyżkował o 3,2 proc. - najmocniej od 4 listopada 2015.

Niektóre spółki w Chinach zwyżkowały we wtorek o dzienny limit, a inne notowały najwyższe wzrosty od marca 2015 r.

W Polsce uspokojenie na rynkach

Po poniedziałkowych spadkach, we wtorek poprawiły się nastroje również na rynkach finansowych w Polsce. Poniedziałkowa wyprzedaż była spowodowana obniżeniem wiarygodności kredytowej Polski.

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki wyjaśnia, że poprawę sytuacji widać między innymi na giełdach i rynku walutowym. Po 13:00 główne indeksy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zyskują półtora do dwóch procent. Euro na rynku międzybankowym kosztuje 4 złote i 44 grosze, dolar 4 złote i 8 groszy, a frank szwajcarski 4 złote i 6 groszy.

Jarosław Janecki dodaje, że jeśli na rynkach nie wydarzy się nic nagłego, kursy walut powoli będą wracały do poziomów sprzed obniżenia ratingu Polski. Wcześniej, po podobnych zdarzeniach, waluty wracały do poprzednich poziomów po dwóch, trzech tygodniach.

IAR/PAP, awi