Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 21.01.2016

Putin: przecena rubla otwiera nowe możliwości. W Moskwie dolar kosztuje powyżej 82 ruble

Przedstawiciele rosyjskich władz nie widzą niczego niepokojącego w przecenie rubla.
Posłuchaj
  • Rubel nie przestaje tracić na wartości. Dziś Centralny Bank Rosji podwyższył oficjalne kursy dolara i euro. Tym samym rosyjska waluta osiągnęła rekordowo niską cenę. Z Moskwy - Maciej Jastrzębski:
  • Przedstawiciele rosyjskich władz nie widzą niczego niepokojącego w przecenie rubla. Według Władimira Putina, niski kurs rodzimej waluty otwiera nowe możliwości przed przedsiębiorcami. Rubel, tracący od początku roku na wartości, przekroczył dziś psychologiczną barierę. W moskiewskich kantorach za jednego dolara trzeba zapłacić powyżej 80 rubli, a z
Czytaj także

Według Władimira Putina, niski kurs rodzimej waluty otwiera nowe możliwości przed przedsiębiorcami. Rubel, tracący od początku roku na wartości, przekroczył dziś psychologiczną barierę. Kurs dolara na moskiewskiej giełdzie przekroczył w środę barierę 82 rubli, po raz pierwszy od denominacji z 1998 roku. Kurs euro przewyższył poziom 88 rubli.

Poprzednie rekordy na giełdzie w Moskwie padały w dniach paniki walutowej pod koniec 2014 roku. 16 grudnia 2014 roku za 1 USD płacono 80,1 RUB.

Czy Bank Rosji będzie interweniował? Na razie zaprzecza

Dziennik "Wiedomosti" cytuje w środę agencję Bloomberg, która - powołując się na ekspertów - oceniła, iż Bank Rosji może powrócić do wsparcia rubla interwencjami walutowymi przy kursie 90 RUB za 1 USD. Niektórzy eksperci uznali, iż takim progiem jest już poziom 80 rubli za dolara.

Tymczasem szefowa banku centralnego Elwira Nabullina oświadczyła, że bank będzie interweniować dopiero, gdy dostrzeże ryzyko dla stabilności finansowej. "Takiego ryzyka teraz nie ma" - powiedziała.

Eksperci: osłabienie rubla to skutek spadku cen ropy

Zdaniem ekspertów obecne osłabienie rosyjskiej waluty jest wynikiem dalszego spadku cen ropy. Po wtorkowych wzrostach cena ropy Brent w kontraktach na marzec na giełdzie w Londynie spadła do 27,84 USD za baryłkę.

Przeciętni Rosjanie obawiają się gwałtownego wzrostu cen i deficytu zagranicznych walut w publicznej sprzedaży.

Prezydent i premier uspokajają

Przedstawiciele rosyjskich władz starają się uspokoić współobywateli. W opinii Władimira Putina, w ciągu ostatnich dwóch lat rodzimi przedsiębiorcy nauczyli się, jak należy działać w warunkach kryzysu i sankcji. Putin zasugerował, że niski kurs rubla otwiera nowe możliwości przed biznesem.


Również premier Dmitrij Miedwiediew już kilka dni temu oświadczył, że Rosja jakoś sobie poradzi. Wicepremier Igor Szuwałow poradził Rosjanom, aby rzadziej spoglądali na zmieniający się kurs rubla, bo według niego na razie nie ma żadnych powodów do obaw, czy do państwowych interwencji na walutowym rynku.

Spadająca cena ropy pogrąża rosyjską gospodarkę. Maraton pytań do Putina

CNN Newsource/x-news

PAP, abo, jk