Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 12.04.2016

25 lat giełdy. Prezydent Andrzej Duda: GPW powinna wspierać innowacyjne przedsiębiorstwa

25 lat temu podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kilka dni później - 16 kwietnia odbyła się pierwsza sesja.
Posłuchaj
  • Warszawska Giełda Papierów Wartościowych ma 25 lat - relacja Krystyny Prostak (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: polska giełda powinna wspierać innowacyjne przedsiębiorstw (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: na giełdzie startowali moi koledzy (IAR)
  • Główny ekonomista biura maklerskiego XTB Przemysław Kwiecień o zadaniach GPW (IAR)
  • Główny ekonomista biura maklerskiego XTB Przemysław Kwiecień: giełda powinna pomagać Polakom oszczędzać pieniądz (IAR)
  • Prezes GPW profesor Małgorzata Zalewska: w historii gospodarczej wolnej Polski jest wiele ważnych dat, ale 12 kwietnia 1991 roku zajmuje szczególne miejsce (IAR)
  • Pierwszy prezes GPW Wiesław Rozłucki: giełda się rozwinęła bardziej, niż myślałem 25 lat temu (IAR)
  • Wiesław Rozłucki: w Polsce giełda stała się realną częścią naszej gospodarki (IAR)
Czytaj także

W inauguracji obchodów 25-lecia warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, który przekonywał, że polska giełda powinna wspierać innowacyjne przedsiębiorstwa.

- Dlatego, że z przygotowaniami innowacji wiąże się niepewność. Stąd dla takich przedsiębiorców giełda powinna być wielką szansą. Tym samym będzie też szansą rozwojową dla Polski - tłumaczył prezydent. - Giełda Papierów Wartościowych wspaniale się rozwija, działajmy tak dalej, byśmy byli liderem gospodarki w naszej części Europy - dodał.

Przypominając podczas wtorkowej uroczystości historię giełdy w Polsce, prezydent mówił, że "w 1991 roku Polska, Polacy zaczęli się od nowa uczyć funkcjonowania rynku kapitałowego".


Czytaj dalej
puls gospodarki 12.04.2016 1200.jpg
Zaufanie do państwa i III filar emerytalny szansą dla giełdy

Prezydent: na tej giełdzie moi koledzy startowali

- Pamiętam te czasy. Miałem wtedy 19 lat. I na tej giełdzie m.in. moi koledzy startowali. Byliśmy tymi, którzy fascynowali się giełdą na samym początku. Ona oczywiście, wtedy, w porównaniu z dzisiejszą giełdą, była banalnie łatwa. Tych spółek przez długi czas było niewiele. Dzisiaj jest na głównym parkiecie ponad 400 spółek (...) Giełda rozwija się wspaniale - powiedział Duda.

Pogratulował dotychczasowym prezesom GPW i inwestorom. - Nasza giełda jest czwartą giełdą w Europie, jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy, po to, żebyśmy byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami - powiedział prezydent.

Prezes GPW: giełda powinna być spółką wspierającą polską gospodarkę

Czas, by Giełda Papierów Wartościowych stała się spółką wspierającą polską gospodarkę i budowała dalsze zaufanie do rynku kapitałowego w Polsce - mówiła z kolei prezes GPW Małgorzata Zaleska na konferencji z okazji 25-lecia warszawskiego parkietu.

- Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego, przyszłość to kontynuowanie rozwoju GPW, budowanie dalszego zaufania do rynku kapitałowego w Polsce, ale to także czas, aby to GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę, spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem, która będzie działała w sposób przejrzysty, spółki, która będzie wspierała polskie przedsiębiorstwa, także te proponujące innowacyjne rozwiązania - powiedziała szefowa giełdy.

Jak podkreśliła, GPW ma przed sobą przyszłość bycia profesjonalnym podmiotem obrotu instrumentami finansowymi, aktywnie zarządzającym instrumentami wspierania polskiej gospodarki.

Wiesław Rozłucki: giełda stała się realną częścią naszej gospodarki

Pierwszy prezes GPW Wiesław Rozłucki zaznaczył, że giełda się rozwinęła bardziej, niż spodziewał się 25 lat temu. Podkreślił, że w Polsce stała się realną częścią naszej gospodarki. W jego opinii, od samego początku GPW starała się utrzymać wysoki poziom profesjonalizmu.

- Chcieliśmy zbudować giełdę od razu na wysokim poziomie, odpowiadającą wszystkim standardom - zaznaczył.

Mówiąc o szefach GPW, ocenił, że zawsze byli dobierani profesjonaliści, znający się na finansach, na rynku kapitałowym. - A to owocuje do dzisiaj - uzupełnił.

Podczas wtorkowej uroczystości nastąpiło symboliczne odsłonięcie nowego dzwonu giełdowego w Sali Notowań GPW.

Czytaj dalej
gpw 1200   PAP Leszek Szymański.jpg
Giełda powinna być ważnym elementem planu Morawieckiego

"GPW przez te 25 lat osiągnęła spory sukces"

Ekonomista Piotr Bujak również uważa, że GPW przez 25 lat osiągnęła spory sukces. Warszawska Giełda jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zdaniem eksperta można wręcz powiedzieć, że zdominowała ten region. Wielkość naszego rynku akcji można porównać z rynkiem austriackim. Jednak, zaznacza Bujak, w porównaniu z największymi giełdami Europy Zachodniej GPW wciąż jest mała.

GPW przyczyniała się do rozwoju wielu polskich firm

Piotr Bujak podkreśla, że z upływem lat wzrastało znaczenie GPW dla polskiej gospodarki. Przez lata warszawski parkiet był coraz ważniejszym miejscem do pozyskiwania przez polskie spółki kapitału, a możliwość pozyskiwania finansowania na GPW przyczyniała się do rozwoju wielu polskich firm, które miały problemy, by uzyskać pożyczki bankowe.

Duży potencjał rozwoju, ale i ograniczenia

Ekonomista mówi, że GPW choć ma duży potencjał rozwoju, napotyka również na ograniczenia. Jego zdaniem największą siłą warszawskiej Giełdy jest dynamiczna polska gospodarka oraz fakt, że na GPW wchodzą również firmy z zagranicy. Ograniczeniem rozwoju Giełdy są małe zasoby finansowe Polaków, czyli ograniczone możliwości inwestorów.

"Rynek kapitałowy powinien pomagać Polakom oszczędzać"

Jeszcze kilka lat temu władze giełdy zapowiadały zagraniczną ekspansję.

Główny ekonomista biura maklerskiego XTB Przemysław Kwiecień nie żałuje, że te plany do tej pory się nie spełniły. Ekspansja terytorialna i próby kupienia czy połączenia z innymi parkietami działają na wyobraźnię, ale według eksperta warszawska giełda powinna mieć inne zadania.

Jego zdaniem rynek kapitałowy powinien pomagać Polakom oszczędzać i jednocześnie zapewnić finansowanie przedsiębiorstwom. Ekspert zaznacza, że zarówno rząd, jak i władze GPW powinny zachęcać drobnych inwestorów do odkładania pieniędzy. Można to zrobić za pomocą działań edukacyjnych lub ulg podatkowych. Z takich zachęt mogą skorzystać już ci, którzy odkładają na swoją emeryturę za pośrednictwem kont IKE oraz IKZE.

Polacy mają nieco ponad 1 milion 400 tysięcy rachunków inwestycyjnych. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec ubiegłego roku zgromadzono tam ponad 112 miliardów 500 milionów złotych.

Od 5 do 483 notowanych spółek

Pierwsza sesja giełdowa odbyła się 16 kwietnia 1991 roku i notowano na niej akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1.990 złotych - 2 tysiące dolarów.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe.

Na GPW notowane są obecnie 483 spółki. Od 9 listopada 2010 roku jest na niej także sama Giełda Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.

IAR/PAP, awi