Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 14.04.2016

Otwarte Fundusze Emerytalne chcą inwestować na rynku NewConnect

Ograniczone możliwości działania fundusze mają od 2013 roku.
Posłuchaj
  • Dlaczego umożliwienie inwestowanie funduszom emerytalnym inwestowanie w spółki na NewConnect, byłoby korzystne dla klientów funduszy oraz samych spółek, tłumaczy w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

W związku z tym Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych próbuje przekonać rządzących do zróżnicowania możliwości inwestycyjnych.

OFE nie boją się ryzyka inwestowania na NewConnect

Na NewConnect notowane są innowacyjne spółki, a inwestowanie w nie może być ryzykowne, jednak Małgorzata Rusewicz, prezes Izby, uważa, że nie powinien to być argument przeciwko zmianom.

̶  Mówimy o Otwartych Funduszach Emerytalnych, które 80 proc. środków inwestują w akcje, w związku z tym mówienie, o ryzyku, kiedy możemy inwestować w obligacje korporacyjne, które nie są jeszcze tak transparentne, jakbyśmy tego oczekiwali, nie jest żadnym argumentem – mówi Małgorzata Rusewicz.

Jak dodaje, takie inwestycje mogą przynieść zyski, ale na razie trudno je oszacować.

Inwestujące na NewConnect OFE wsparłyby Plan Morawieckiego

Poza tym, według Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, proponowane zmiany wpisywałyby się w plan ministra Morawieckiego, który chce pomagać innowacyjnym polskim firmom. A na rynku NewConnect jest ich bardzo dużo.

̶  Właśnie na tym rynku główny nacisk kładziony jest na innowacyjność, a bez inwestowania w te spółki, które się tam pojawiają, ich rozwój będzie trudny i ograniczony – mówi Rusewicz.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych ma nadzieję, że rząd weźmie pod uwagę jej postulaty i w połowie tego roku wprowadzi proponowane zmiany. Wtedy właśnie ma się odbyć przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego.

Kamil Piechowski, jk