Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 24.06.2016

Brexit: panika na europejskich giełdach

Mocne spadki odnotowały w piątek na otwarciu giełdy w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Wcześniej podobne spadki kursów odnotowano już podczas sesji na giełdach Azji Południowo-Wschodniej.
Posłuchaj
  • O konsekwencjach referendum w Wielkiej Brytanii mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • O reakcji rynków na wyniki referendum w Wielkiej Brytanii mówił w radiowej Jedynce dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista x-Trade Brokers (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Krótko po rozpoczęciu sesji główny indeks londyńskiej giełdy FTSE 100 spadł o 8,7 proc. Akcje największych banków na tym parkiecie potaniały o 30 proc. Kurs brytyjskiej waluty, funta szterlinga, osłabił się do poziomu najniższego od 1985 roku, czyli 1,3706 USD.

Najważniejszy wskaźnik giełdy we Frankfurcie, DAX, który - jak przypomina AP - reaguje zazwyczaj mocniej niż FTSE, spadł na otwarciu o 9,94 proc.

Giełda paryska spadła na otwarciu o 8 proc., a potem o 10 proc.

Spadki także na azjatyckich parkietach

Po wieściach o Brexicie spadały też główne indeksy na największych giełdach Dalekiego Wschodu: w Japonii, Hongkongu i Korei Południowej oraz w Australii.

Agencja ratingowa Moody's przekazała w piątek, że wynik brytyjskiego referendum będzie miał negatywne konsekwencje dla ratingów kredytowych Wielkiej Brytanii oraz dla innych emitentów w tym kraju.

- Wynik (plebiscytu) zapowiada wydłużony okres politycznej niepewności, która będzie ważyła na brytyjskiej kondycji gospodarczej i finansowej - poinformowała agencja w komunikacie. - Podwyższona niepewność prawdopodobnie osłabi przepływy inwestycyjne i zaufanie, obciążając perspektywy wzrostu Wielkiej Brytanii - dodano.

Obecnie Moody's ocenia wiarygodność kredytową Wielkiej Brytanii na jeden poziom poniżej maksymalnej oceny AAA, ze stabilną perspektywą.

Brytyjczycy w referendum opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Brexit poparło 51,9 procent głosujących, a pozostanie - 48,1.

Źródło: RUPTLY/ x-news

PAP, awi