Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 08.07.2016

Europejskie parkiety na niewielkich plusach w oczekiwaniu na dane z USA

Giełdy w Europie rozpoczynają sesje na lekkich plusach. Rynek czeka na dane z USA o liczbie nowych miejsc pracy i liczy, że będą dużo lepsze niż ostatnio.

Jeżeli giełdy utrzymają niewielkie wzrosty z początku sesji do końca dnia, to Euro Stoxx 600 zakończy tydzień na 3-proc. minusie.

W centrum uwagi rynku znajdują się w piątek dane z USA o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym i bezrobociu. W maju w Stanach przybyło jedynie 38 tys. miejsc pracy, co mocno in minus zaskoczyło obserwatorów. Analitycy przewidują, że w czerwcu gospodarka amerykańska wykreuje 180 tys. nowych etatów.

Wyceny są atrakcyjne

Zdaniem analityków JP Morgan wyceny spółek w Europie wciąż są atrakcyjne, jeżeli ich wskaźnik ceny do zysku zostanie skorygowany o inflację z ostatnich 10 lat. Patrząc z tej perspektywy, w ich opinii, współczynniki te znajdują się poniżej wieloletnich średnich i zachęcają do kupna walorów.
W trakcie porannej sesji rosną akcje BP, po tym jak JP Morgan oraz Goldman Sachs podnieśli cenę docelową dla spółki.

Tracą z kolei akcje Air France. Linie lotnicze poinformowały o spadku liczby obsłużonych pasażerów w czerwcu. Rano ze spółki napłynęła również informacja o rezygnacji jej CFO, który odejdzie ze stanowiska w listopadzie.

Słabe dane

Rano napłynęły kolejne w tym tygodniu rozczarowujące, po produkcji przemysłowej i zamówieniach w przemyśle, dane z gospodarki niemieckiej. Eksport Niemiec spadł w maju o 1,8 proc. mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc., po korekcie o 0,1 pkt. proc. w górę. Analitycy spodziewali się wzrostu eksportu o 0,4 proc. Import mdm wzrósł o 0,1 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,3 proc. po korekcie, wobec 0,2 proc. przed korektą. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 0,7 proc

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w maju o 0,5 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,2 proc. Analitycy spodziewali się takiego wyniku mdm. W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa w V wzrosła o 0,5 proc., po wzroście o 1,8 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie, wobec 1,9 proc. przed korektą. Tu oczekiwano wzrostu o 0,9 proc.

PAP, abo