Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 28.03.2012

Planowane jest zwiększenie wydobycia gazu

W 2012 r. planowane jest zwiększenie rodzimego pozyskiwania gazu ziemnego do 4,7 mld metrów sześc. z 4,3 mld m sześc. w 2011 r. - powiedział posłom wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej wytłumaczy w audycji jakie są zagrożenia związane z użytkowaniem gazu w mieszkaniach i budynkachPaweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej wytłumaczy w audycji jakie są zagrożenia związane z użytkowaniem gazu w mieszkaniach i budynkach Glow Images/East News

Roczne zapotrzebowanie Polski to ok. 14,5 mld m sześc.
Tomczykiewicz przedstawiał posłom komisji gospodarki informację na temat zaopatrzenia Polski w gaz ziemny i o perspektywach zaopatrzenia w ten surowiec w przyszłości.
Wiceminister przypomniał, że roczne zużycie gazu ziemnego w ostatnich latach wynosi w Polsce ok. 14,5 mld metrów sześciennych.

- 30 proc. naszych potrzeb zaspokajanych jest dzięki wydobyciu ze złóż rodzimych. W 2011 r. w Polsce wydobyto 4,3 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2012 r. planowane jest zwiększenie pozyskiwania gazu do 4,7 mld m sześc.; w tym 4,5 mld m sześc. ze złóż polskich, a 200 mln m sześc. ze złóż Norweskiego Szelfu Kontynentalnego - wyjaśnił wiceminister.
Chodzi o koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, które posiada spółka zależna od PGNiG - PGNiG Norway. Największym projektem inwestycyjnym spółki jest zagospodarowanie złoża Skarv. W 2012 r. wydobycie z tego złoża ma wynieść 0,25 mln ton ropy i 0,24 mld m sześc. gazu.
Tomczykiewicz wyjaśnił, że nadal 70 proc. polskiego zapotrzebowania na gaz jest pokrywane z importu.

- Jego głównym kierunkiem pozostaje oczywiście Federacja Rosyjska, to jest 63 proc. rocznego zużycia, czyli 9,4 mld m sześc. Pozostała część nabywana jest z Republiki Czeskiej i z Niemiec - mówił wiceminister.