Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 26.06.2013

Raport o OFE. Który wariant zmian w OFE najlepszy dla giełdy?

Rynek akcji przyjął raczej pozytywnie warianty zmian w OFE, inwestorzy obawiali się bardziej negatywnych scenariuszy.
Giełda Papierów Wartościowych w WarszawieGiełda Papierów Wartościowych w Warszawie materiały prasowe, GPW

Przed publikacją propozycji WIG 20 notował mocne kilkuprocentowe spadki, potem sentyment się poprawił i indeks odrobił część strat. Wg analityków dla rynku kapitałowego najlepszy byłby wariant zakładający likwidację części obligacyjnej OFE.

O godz. 13.30 WIG 20 spada o 0,8 proc.

- Pierwsze wrażenia są pozytywne. Widać po reakcji inwestorów, że rynek przewidywał scenariusz raczej negatywny. Zagraniczni inwestorzy od marca obawiali się klasycznego, twardego scenariusza węgierskiego – ale na szczęście to się nie sprawdziło – mówi Jerzy Kasprzak, Dyrektor Biura Portfeli Akcyjnych z Ipopema TFI. - Pierwszy wariant dla rynku kapitałowego wydaje się neutralny, jeśli nie pozytywny. Na pewno poprawia wskaźniki makro. Pytanie, jak będą rozliczane fundusze akcyjne, bo zmienność jednostek OFE będzie diametralnie inna - dużo wyższa – dodaje.

Mniej optymistyczny o sprawie wypowiada się Łukasz Wróbel, główny analityk Nobles Securieties. - Pierwsza opcja, w której OFE miałyby zakaz inwestowania w obligacje skarbowe jest „ciekawa”. Mamy tutaj ukryte założenie, że fundusze emerytalne będą w stanie konstruować bezpieczne, długoterminowe portfele tylko w oparciu o giełdę i rynek obligacji korporacyjnych. Wydaje się, że to abstrakcyjne założenie – mówi Wróbel - Z dwóch pozostałych wariantów trudno spekulować, który może być tym docelowym, ale trochę zaskakuje mówienie tutaj o dobrowolności – jest tutaj domyślna opcja przeniesienia środków do ZUS pod warunkiem zadeklarowania, że ktoś chce inaczej – zauważa ekonomista.

Raport o OFE proponuje trzy warianty zmian w OFE.

Pierwszy wariant zakłada likwidację części obligacyjnej OFE. Część, która może być inwestowana w akcje pozostałaby w OFE. Składka wzrosłaby do 2,92 proc. OFE miałyby zakaz inwestowania w państwowe papiery dłużne. Poza akcjami spółek giełdowych OFE miałyby prawo inwestować także w prywatne komercyjne papiery dłużne i większość innych komercyjnych instrumentów finansowych.

Drugi wariant zakłada dobrowolność, do którego OFE osoby chcą przynależeć. Jeśli nie wskażą, to ich środki przeniesione byłyby na subkonto ZUS.

W trzecim wariancie dobrowolność polegałaby na tym, że ubezpieczony mógłby przekazać całość składki do ZUS (19,52 proc.) lub przekazać do ZUS część składki (17,52 proc.), a 2 proc. trafiłoby do OFE, ale pod warunkiem, że ta osoba dopłacałaby równowartość tych 2 proc. do OFE.

ab