Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 23.09.2013

Indeks WIG30, kto zyska, kto traci?

To ważny moment dla warszawskiej giełdy. Po 19 latach zmienia się indeks największych spółek. WIG20 zostanie zastąpiony WIG30.
Prezes GPW Adam Maciejewski podczas uroczystości inauguracji nowych indeksów - WIG30 oraz WIG30TRPrezes GPW Adam Maciejewski podczas uroczystości inauguracji nowych indeksów - WIG30 oraz WIG30TRPAP/Rafał Guz

A WIG30 to rozszerzenie dotychczas publikowanego WIGu20 o 10 spółek. Nowy indeks ma lepiej odzwierciedlać sytuację na rynku, są w nim firmy z większej liczby branż, pojawiają się na przykład spółki medialne, a maleje udział banków podkreśla Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. - Zaletą WIG30 jest jego większe zróżnicowanie. To oznacza, że lepiej odzwierciedla on koniunkturę polskiej gospodarki – wyjaśnia prezes.

WIG20 zastąpi WIG30

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)obecnie notowanych jest  440 spółek. Przypomniał o tym wiceminister skarbu państwa Paweł Tamborski. Bo 19 lat temu WIG20 powstał, gdy spółek na całej giełdzie notowano zaledwie 24. - Wtedy WIG20 tworzony był raczej na wyrost, teraz jest on już za ciasny – tłumaczy.

Choć pojawiają się zarzuty, że to jeszcze za wcześnie na poszerzenie indeksu, że należałoby z tym poczekać. Na pewno wprowadzenie WIGu30 to dobra wiadomość dla 10 spółek, które dołączą. Zainteresowanie ich akcjami może wzrosnąć uważa Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. - Wprowadzenie indeksu WIG30 na pewno spowoduje spore zainteresowanie tymi nowymi spółkami, które wejdą w skład indeksu największych spółek- prognozuje prezes.

Jak mówili mi prezesi firm, które dołączyły do indeksu dużych spółek, chodzi nie tylko o zainteresowanie inwestorów, ale i prestiż firmy.

Co ze zmianami w OFE?

Nowy indeks to duże wydarzenie na giełdzie, ale w tle mamy cały czas zmiany w OFE. Jan Krzysztof Bielecki szef Rady Gospodarczej Przy Premierze mówił, że wprowadzane przez rząd zmiany będą korzystne dla giełdy.- Reforma emerytalna w dłuższej perspektywie pomorze GPW. Dam się za to pokroić – deklarował Jan Krzysztof Bielecki. - W dłuższym terminie są to dobre zmiany. Powoduje, że rynek jest zasilany bardziej z oszczędności, a nie ze sztucznego modelu zasilana. Jeśli rządowi uda się zwiększyć popularność trzeciego filara to także pomoże rynkowi – dodaje ekonomista.

A na zmiany w funkcjonowaniu trzeciego filaru czekają bankowcy, także prezes Alior Banku, który właśnie dołączył do indeksu największych spółek. Wojciech Sobieraj liczy na zmiany prawno podatkowe.

Relacja Krzysztofa Rzymana

abo