Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 14.11.2013

W grudniu szykuje się kolejna wyprzedaż pakietów akcji Alior Banku

Zapowiada się kolejna duża wyprzedaż akcji Alior Banku przez menadżerów spółki. Jak tłumaczy jego prezes, prawdopodobnie w grudniu skorzystają oni z otwarcia kolejnego okna sprzedażowego akcji i wystawią, tak jak w maju, swoje akcje. Analitycy ostrzegają – to może znowu obniżyć kursy.
Prezes Alior Banku Wojciech SobierajPrezes Alior Banku Wojciech SobierajPolskie Radio

Ostatnio taką wyprzedaż akcji mieliśmy 1 października, wtedy zarząd i dyrektorzy Alior Banku sprzedali pakiet 678.856 akcji banku. Akcje były sprzedawane przez luksemburską spółkę LuxCo 82. Spółka założona w 2008 roku kontrolowana jest przez 105 byłych i obecnych menedżerów Alior Banku. LuxCo 82 sprzedał tego dnia 33,8% posiadanych przez siebie akcji Alior Banku, na których zarobił 59,2 mln zł.  
Prezes Sobieraj tłumaczy sprzedaż akcji: cztery okna na wyzbycie się akcji
Oferowany pakiet wynikał z  umownego ograniczenia zbywalności akcji (tzw. lock-up'u). Takich okien do ich zbycia dla byłych i obecnych menadżerów banku wyznaczono cztery i o ich terminach byli informowani akcjonariusze spółki – wyjaśnia prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj.
Z pierwszej transzy – w maju z  529 tysięcy akcji przeznaczonych do sprzedaży sprzedano 405 tysiące. akcji. W drugiej z 708  tysięcy – sprzedano 678 tys.
Najbliższy „lock-up” już  w grudniu a transza akcji do sprzedania 15 grudnia będzie dwukrotnie wyższa od wcześniejszych transz. Podobnie będzie w grudniu za rok – wtedy też menadżerowie Alior Banku będą mogli sprzedawać swoje akcje.
Terminy „lock – up -ów” były znane i przedstawiane  – prezes prezes Alior Banku.
Jego zdaniem i tym razem menadżerowie będą chcieli sprzedać akcje, duża ich cześć może stać się przedmiotem transakcji.
Insiderzy sprzedadzą akcje
Sprzedaż akcji kluczowych pracowników/insiderów w momencie „lock-up” to działanie zgodne z prawami giełdy i takie rozwiązanie jest powszechną praktyką, mówi  Piotr Lonczak, analityk rynków kapitałowych z portalu bankier.pl.
Skoro spółka Alior Bank zdecydowała się na taki mechanizm, to nie powinien dziwić fakt, że menadżerowie z niego skorzystają. Co ważne jednak, zazwyczaj takie właśnie działanie negatywnie wpływa na kurs akcji.
Kurs akcji w dół?
Z reguły wiadomość o tym, że insiderzy odchodzą od spółki, czyli sprzedają akcje obniża ich wycenę.
Teraz, zdaniem Lonczaka reakcja rynku będzie znacznie bardziej umiarkowana, bo rynek o planach jest lepiej poinformowany.
Dziś trudno więc ocenić czy i o ile w momencie wyprzedaży akcji przez 105 byłych i obecnych menedżerów akcje spółki pójdą w dół.

Trzy tygodnie temu kurs akcji Alior Banku spadł o 20 procent
Przypomnijmy, że w połowie października kurs akcji Alior Banku spadł o prawie 22 proc.
Przede wszystkim wynikało to ze zmiany zasad naliczania zysku z bancassurance,  jednak niecałe trzy tygodnie wcześniej menedżerowie banku sprzedali swoje akcje pracownicze po wyższym kursie za blisko 60 mln zł.
Jak nas poinformowano, sprawę nadal bada KNF. Komisja Nadzoru Finansowego sprawdza teraz w jakich okolicznościach doszło do sprzedaży akcji pracowniczych przyznanych kadrze zarządzającej tej spółki giełdowej.

Zobacz co mówi Wojciech Sobieraj o wynikach i strategii Alior Banku

Justyna Golonko