Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 03.11.2014

Chcesz dostać podwyżkę i awans? Bez ryzyka kariery nie zrobisz

Z własnej inicjatywy, z racjonalnych powodów i ostrożnie tak Polacy rozmawiają o podwyżce wynika z raportu Pracuj.pl. Taka strategia nie wróży błyskotliwej kariery, warto czasem coś zaryzykować, by zyskać więcej.
Chcesz dostać podwyżkę i awans? Bez ryzyka kariery nie zrobiszGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Polak w pracy. Czy jesteśmy agresywni i roszczeniowi, czy też ulegli i potulni. Jaka postawa jest lepsza w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak się okazuje zwiększenie zakresu obowiązków czy poczucie niesprawiedliwości są zawsze najsilniejszym impulsem do rozmowy o podwyżce i awansie. Czy faktycznie zwiększają one szansę, że je dostaniemy. Jaka strategia w pracy jest najkorzystniejsza dla pracownika radzi Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego.

Uwarunkowania kulturowe

Zdaniem gościa to jakimi pracownikami jesteśmy determinuje sytuacja polityczna i ustrojowa. - Takie tendencje obserwuje się nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach – mówi gość.

Wiek ma znaczenie

Z drugiej strony jest to również kwestia wieku. - Pracownik na początku swojej kariery jest  bardziej domagający się i awanturujący się. Potem wbrew pozorom w wieku średnim spokornieje, by pod koniec kariery ponownie poczuć ducha walki – tłumaczy Brzeziński. - Natomiast żadna z tych strategii nie jest najbardziej efektywna – dodaje.

Najczęściej minimalizujemy straty

Zdaniem rozmówcy najistotniejszy jest fakt, jaką strategię przyjmujemy. - Czy kieruje nami zasada, żeby nie stracić, czy żeby zyskać. Strategia na nietracenie, jest faktycznie taką strategią, że boimy się, żeby nie było gorzej, i że jeśli nic nie będziemy robić, to się nic nie stanie. Natomiast my już wiemy z doświadczenia, że to też może być staniem na środku autostrady, czyli nic nierobienie też zaowocuje katastrofą – mówi gość.

Strategia nietracenia jest dość efektywna, bo my w niej udowadniamy, że jesteśmy traktowani nie fair. W tej taktyce najczęściej argumentujemy, że inni mają lepiej.

Warto ryzykować

Zazwyczaj jednak aktywna strategia przynosi lepsze efekty. - My możemy trochę stracić, ale nawet w przypadku wpadki, pojawią się osoby, które nam poduszkę pod pupę podłożą, pożyczą pieniądze, czy polecą nas innym – uważa trener.

Z raportu wynika, że częściej o pieniądzach wprost mówią mężczyźni. Co więcej o podwyżce i awansie rozmawiają zazwyczaj młodzi pracownicy .

Elżbieta Mamos, abo