Logo Polskiego Radia
Jedynka
Ula Kaczyńska 17.02.2014

Zwyrodnienie stawów - nie tylko choroba, ale też problem społeczny

O chorobie zwyrodnieniowej stawów mówi się, że jest "naturalnym objawem starzenia się". To także schorzenie, które może doprowadzić do trwałego inwalidztwa. Jak temu zapobiec - radziła dr Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka.
Oprócz rehabilitacji w leczeniu bolących stawów pomaga też dieta bogata w minerałyOprócz rehabilitacji w leczeniu bolących stawów pomaga też dieta bogata w minerały Glow Images/East News

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą i najbardziej powszechną chorobą układu ruchu. Można ją rozpoznać u osób po 40. roku życia, ale tak naprawdę daję o sobie znać, kiedy stajemy się seniorami. - Zwyrodnienie stawów to przypadłośc, która dotyczy przede wszystkim tych, którzy ukończyli 55 lat - wyjaśnia dr Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka. - Z ostatnich badań wynika, że możemy mówić o tym schorzeniu jako o problemie społecznym. Dotyka on 58 prcent seniorów i wiąże się z trudnościami w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, takich jak chodzenie, bieganie, schylanie się czy chodzenie po schodach.

Z Jedynką zdrowiej >>> Słuchaj na moje.polskieradio.pl

O chorobie zwyrodnieniowej stawów mówimy, kiedy dochodzi do zużycia chrząstki stawowej. Jej objawami są ból, dyskomfort, obrzęki, uczucie gorąca oraz sztywnienie stawów. - Leczenie należy oprzec na dwóch filarach - najpierw zdziałać przeciwbólowo, potem zadbać o aktywność fizyczną - twierdzi zaproszona do radiowej Jedynki ekspert w dziedzinie rehabilitacji ruchowej. - Myślenie, że jak boli staw to lepiej nie ćwiczyć, jest błędne! W ramach ogólnopolskiej kampanii "Rozruszaj stawy" opracowaliśmy specjalny zestaw 12 ćwiczeń, które pozwalają utrzymać elastyczność mięśni i ścięgien.

Gość "Debaty medycznej" ostrzega jednak, że choć aktywność ruchowa to podstawowa recepta na bóle stawów, nie oznacza to, że osoby, które uprawiają sport unikną tej dolegliwości. - W leczeniu schorzenia potrzebne jest kompleksowe działanie, czyli odpowiednio dobrane ćwiczenia, właściwe środki przeciwbólowe oraz zbalansowana i zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze wzmacniające stawy, które pomagają utrzymać ich właściwą budowę oraz działanie.

Należy bowiem pamiętać, że utrzymanie prawidłowej masy ciała zmniejsza ryzyko zapadnięcia na tę chorobę oraz zwalnia jej rozwój.

Rozmawiała Iwona Schymalla.

(kul/ag)