Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 13.11.2014

Polska wciąż przegrywa walkę z rakiem piersi

Na nowotwór ten cierpi ponad 70 tys. Polek, rocznie notuje się kilkanaście tysięcy nowych zachorowań, a kilka tysięcy pacjentek umiera. To znacznie więcej niż w wielu innych krajach europejskich.

Prof. Tadeusz Pieńkowski powiedział w Jedynce, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że polscy pacjenci mają ograniczony dostęp do najlepszych na świecie metod leczenia. – I to zarówno do leków, jak i rozwiązań organizacyjnych – tłumaczył przewodniczący Towarzystwa Do Walki z Rakiem Piersi. Dodał, że najskuteczniejsze są ośrodki Breast Cancer Unit, które specjalizują się w kompleksowym leczeniu raka piersi.

Powstanie tych jednostek w Polsce opracowywane było w NFZ przez wiele miesięcy, ale ostatnio podano informację, że odstąpiono od tego projektu. Zamiast tego, z początkiem nowego roku wejdzie w życie ustawa, która gwarantuje, że od tej pory każdy pacjent chory na nowotwór będzie miał do dyspozycji konsylium lekarzy, którzy wspólnie podejmą decyzję o optymalnym dla niego modelu leczenia.

Co o tym rozwiązaniu myślą prof. Pieńkowski i prof. Piotr Wysocki - kierownik kliniki onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie i jak z rakiem piersi radzi sobie świat, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Audycja: Debata medyczna
Prowadził: Mariusz Gujski
Goście: prof. Tadeusz Pieńkowski (kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego), prof. Piotr Wysocki, (kierownik kliniki onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie)
Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 16.13 – 16.48

pp, pg