Logo Polskiego Radia
Jedynka
Małgorzata Kucharska 02.08.2010

Jestem zdrowa, ale chcę mieć pewność

Lekarze przekonują kobiety, by nie bały się mammografii. A główną przyczyną lęku jest obawa - co będzie, jak okaże się, że jestem chora.

O tym dlaczego kobiety unikają badania mammograficznego, rozmawiali goście Artura Wolskiego: dr Jerzy Giermek i psycholog Mariola Kosowicz.

Według Marioli Kosowicz główną przyczyną lęku jest obawa - co będzie, jak okaże się, że jestem chora. Badania boją się kobiety wykształcone, które mieszkają w dużych miastach. Kosowicz to nie dziwi.

- Takie panie mają więcej do stracenia - skometowała psycholog.

Tymczasem dr Jerzy Giermek przypomina, jak ważne jest badanie mammograficzne dla kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Lekarz wyjaśnił w "Magazynie Medycznym", że mamografia to jedyna tak szeroko dostępna metoda, która pozwala wykryć wczesne stadium raka. A w takim przypadku lekarzom udaje się zaoszczędzić pierś i węzeł chłonny.

- Pacjentka ma uratowaną pierś i sprawną kończynę - wyjaśnił ekspert.

Lekarze zastanawiali się, jak zachęcić kobiety do systematycznego badania piersi. Według Jerzego Giermka, trzeba zmienić styl kampanii społecznej.

- Nie powinniśmy już straszyć kobiet okropnymi bilbordami, lecz raczej zachęcić je, by oswoiły strach i poszły się zbadać - wyjaśnił lekarz.

Dlatego hasło nowej kampanii, która ma zachęcić kobiety do mammografii brzmi: "Jestem zdrowa, ale chcę mieć pewność".

Prowadził Artur Wolski.

(mk)